• Skip to content
  • Miedź zrównoważona
    • Wskaźniki stowarzyszenia ICA
    • Okres eksploatacji miedzi
    • Poznaj ekspertów
  • Zrównoważony rozwój
  • Globalne szlaki
  • Najlepsze praktyki
    • Lepsza planeta
    • Lepsza gospodarka
    • Lepszy transport
    • Lepsze budynki
    • Lepsi ludzie
    • Lepsze zdrowie
  • Centrum uwagi

Welcome to Sustainable Copper!  Join our mailing list to receive sustainable news from the Copper Industry.


By submitting this form, you are consenting to receive marketing emails from: International Copper Association, 799 9th Street, NW, Washington, DC, 20001, http://copperalliance.org/. You can revoke your consent to receive emails at any time by using the SafeUnsubscribe® link, found at the bottom of every email. Emails are serviced by Constant Contact

Lepsza Planeta

Definicje zrównoważonego rozwoju

Styczeń 25, 2019 by

Rozwój projektu Quebrada Blanca 2 zapewnił firmie Teck miejsce w indeksie Dow Jones Sustainability World Index 2018

Po raz dziewiąty z rzędu firma Teck Resources znalazła się w indeksie Dow Jones Sustainability World Index (DJSI). Podejmowane przez nią działania z zakresu zrównoważonego rozwoju zapewniły jej miejsce wśród 250 najlepiej ocenianych przedsiębiorstw spośród 2500 największych firm z indeksu S&P Global Broad Market Index (BMI).

Firma Teck została oceniona na podstawie dokładnej analizy jej polityki gospodarczej, społecznej i ekologicznej. Przedsiębiorstwo uzyskało ponadto najwyższą ocenę spośród innych firm z branży górniczej kategoriach przyciągania i utrzymywania utalentowanych pracowników, materialności i łańcuchów dostaw, a także polityki ekologicznej i zarządzania ochroną środowiska.

Nasze zaangażowanie w odpowiedzialną produkcję surowców definiuje nas jako firmę i stoi u podstaw wszystkiego, co robimy.”

– Don Lindsay, prezes i dyrektor generalny, Teck

Firma Teck ma wszechstronne podejście do zrównoważonego górnictwa, a w swoich działaniach skupia się na zagadnieniach takich jak „społeczność, pracownicy, woda, energia, zmiany klimatyczne, powietrze i różnorodność biologiczna”. Kierując się tymi założeniami, firma Teck doskonale spełnia Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ i świetnie odnajduje się wśród innych firm członkowskich organizacji International Copper Association.

Firma Teck otrzymała ponadto zezwolenie organu regulacyjnego na przeprowadzenie projektu Quebrada Blanca Phase 2 (QB2) w pobliżu miejscowości Pica w regionie Tarapacá w północnym Chile. Projekt ten jest rozszerzeniem działań przeprowadzonych w ramach projektu Quebrada Blanca Phase 1 (QB1) i wyróżnia się niskimi kosztami utrzymania, wstępnie zatwierdzonym okresem trwania wynoszącym 25 lat oraz znacznym potencjałem w zakresie rozwoju.

Sukces napędzany energią słoneczną
Firma Teck zobowiązała się, że do 2030 roku zwiększy wykorzystanie energii odnawialnej do 100 MW, aby ograniczyć emisję ditlenku węgla. W dążeniu do tego celu niezwykle istotne znaczenie — dzięki wykorzystaniu elektrowni słonecznej z projektu QB1 — będzie odgrywał projekt QB2 . W fazie pierwszej projektu firma Teck nawiązała współpracę z firmą AES Gener S.A., która jest głównym producentem elektryczności w Chile. Celem przedsięwzięcia było zbudowanie elektrowni dostosowanej do czerpania zasilania z energii słonecznej, wiatrowej, wodnej i biomasy. Zgodnie z założeniem zakład ten miał posiadać moc wytwórczą na poziomie 21 MW i dostarczać 55 gigawatogodzin energii rocznie.

Elektrownia powstała w ramach projektu QB1. Zajmuje teren o powierzchni 800 000 metrów kwadratowych i spełnia jedną trzecią zapotrzebowania kopalni Quebrada Blanca na energię. Zakład będzie w dalszym ciągu wykorzystywany w ramach projektu QB2. Projekt uwzględnia ponadto sprawdzone technologie, takie jak koncentrator o wydajności 140 000 ton na dzień, składowisko odpadów, rurociągi transportujące wodę i koncentrat oraz port wysyłkowy.

Dzięki zasilaniu kopalni Quebrada Blanca za pomocą energii słonecznej inicjatywa ta jest wiodącym projektem w Chile w zakresie produkcji czystej energii odnawialnej.”

– Marcos Cid, starszy inżynier elektryk, Teck.

Czasy dobrobytu
Firma Teck rozpoczęła rekrutację oraz szkolenie pracowników do budowy i obsługi projektu QB2. Firma dokładnie konsultuje wszystkie plany z agencjami rządowymi i lokalnymi społecznościami. Podobnie jak w przypadku projektu QB1 inicjatywa QB2 będzie się wiązać ze znacznymi korzyściami ekonomicznymi i społecznymi dla kraju i regionu. Powstaną nowe miejsca pracy i będzie odprowadzane więcej podatków. Na czas budowy powstanie 11 000 miejsc pracy, a po uruchomieniu projektu dodanych zostanie ponad 2000 bezpośrednich i pośrednich stanowisk.

Firma Teck chce wspierać rodzimych mieszkańców obszarów, w których prowadzi działalność, aby mogli oni w pełni czerpać korzyści ekonomiczne wynikające z odpowiedzialnej produkcji surowców.”

– Don Lindsay, prezes i dyrektor generalny, Teck

Wolność i dostęp do informacji
Tworząc plany projektu QB2, firma Teck przeprowadziła szereg szczegółowych konsultacji z lokalnymi społecznościami. Proces rozpoczęto w 2013 roku, kiedy to osoby odpowiedzialne za planowanie projektu zaczęły nawiązywać kontakt z mieszkańcami regionów Altiplano i La Pampa (około 1500 osób).

Lokalne organizacje zgromadziły dane społeczne i środowiskowe związane z planowaniem i realizacją projektów na rzecz społeczności. Po przeanalizowaniu tych danych firma Teck ustanowiła program finansowania czterech związków zawodowych lokalnych rybaków i zbieraczy wodorostów.

Współpraca z tymi związkami umożliwiła zgromadzenie i analizę danych morskich i środowiskowych, które wyznaczyły następnie kierunek działania w procesie długoterminowego planowania. Konsultacje ze społecznością przyczyniły się do zaprojektowania systemu dyfuzyjnego do nowego zakładu odsalania wody — który będzie pierwszym ego typu obiektem w regionie Tarapacá — a także do podjęcia decyzji o wybudowaniu nowej drogi dostępowej do linii brzegowej.

O firmie Teck Resources Ltd.

Teck to największa zdywersyfikowana kanadyjska firma z branży wydobycia surowców. Jej siedziba znajduje się w Vancouver. Firma Teck stawia duży nacisk na odpowiedzialne górnictwo i produkcję surowców mineralnych w różnych jurysdykcjach. Działalność przedsiębiorstwa skupia się przede wszystkim na miedzi, a dodatkowo również na węglu metalurgicznym, cynku i energii. Firma Teck ma cztery działające kopalnie w Kanadzie, Chile i Peru oraz zakłady produkcji miedzi w Ameryce Północnej i Południowej.

O projekcie Quebrada Blanca 2

Projekt Quebrada Blanca Phase 2 (QB2) to jeden z największych nierozwiniętych projektów dotyczących miedzi. Firma Teck ma 60% udziałów w firmie Compañía Minera Teck Quebrada Blanca SA, która jest właścicielem projektu QB2. Firmy Sumitomo Metal Mining Co., Ltd. i Sumitomo Corp. łącznie mają 30% udziałów w firmie Compañía Minera Teck Quebrada Blanca SA. ENAMI, chilijska agencja państwowa, ma natomiast 10% udziałów bez finansowania. Pierwsza produkcja miedzi ma się rozpocząć w połowie 2021 roku.

O indeksie Dow Jones Sustainability Index

Indeks Dow Jones Sustainability Index śledzi działania globalnych liderów w zakresie zrównoważonego rozwoju i co roku dokonuje oceny 2500 największych publicznych firm na całym świecie. Pod uwagę branych jest wiele różnych czynników, w tym praktyki zarządzania kwestiami ekonomicznymi, środowiskowymi i społecznymi. Listę DJSI na zlecenie firmy Dow Jones sporządza firma RobecoSAM, która specjalizuje się w dziedzinie zrównoważonego inwestowania.

O organizacji Copper Alliance®

Copper Alliance to sieć regionalnych centrów przetwórstwa miedzi i firm odgrywających w nich kluczową rolę. Jest ona odpowiedzialna za politykę i strategię oraz wspieranie międzynarodowych inicjatyw oraz działań promocyjnych. Siedziba znajduje się w Waszyngtonie. Organizacja posiada biura w czterech głównych regionach: Europa i Afryka, Azja, Ameryka Łacińska oraz Ameryka Północna. Programy i inicjatywy organizacji Copper Alliance są wdrażane w ponad 60 krajach poprzez biura regionalne i krajowe centra promocji miedzi.

Coraz większa automatyzacja

Styczeń 25, 2019 by

Firma Teck jako pierwsza wprowadza autonomiczne wozidła w swojej kopalni miedzi Highland Valley Copper Mine

Firma Teck Resources, należąca do stowarzyszenia International Copper Association, jest liderem w łączeniu innowacyjnych rozwiązań ze zrównoważonym rozwojem w przemyśle górniczym.

Aby przetestować nową przełomową technologię i sprawdzić, czy mogłaby wydłużyć okres eksploatacji kopalń, w 2018 roku firma Teck rozpoczęła pilotażowy projekt polegający na wprowadzeniu sześciu autonomicznych wozideł w kopalni Highland Valley Copper (HVC) w Kolumbii Brytyjskiej. Wozidła te zostały wyprodukowane przez firmę Caterpillar Inc., która następnie podjęła współpracę ze startupem działającym w branży pojazdów samokierujących, firmą Torc Robotics z siedzibą w Virginii.

Eksperyment z flotą pojazdów

W kopalni HVC, która jest złożem miedzi i molibdenu niskiej klasy oraz jedną z największych i najbardziej wydajnych kopalni, firma Teck pracuje nad przekształceniem 6 z 50 wozideł firmy Caterpillar w pojazdy autonomiczne. Według przedstawicieli firmy Teck jest to pierwsza na świecie flota autonomicznych pojazdów wykorzystywanych w głębokich wykopach. Rozwiązanie to ma ogromne znaczenie dla przemysłu górniczego, ponieważ ułatwia wydobywanie nowych złóż rudy, a jednocześnie pozwala ograniczyć wpływ na środowisko.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez firmę Caterpillar, pod koniec 2018 roku we wszystkich kopalniach na świecie pracowało łącznie ponad 100 wyprodukowanych przez nią pojazdów. Dzięki autonomicznej flocie 56 wozideł Cat 793F udało się uzyskać o 20% wyższą produkcję względem kosztów niż w przypadku wozideł obsługiwanych przez człowieka w kompleksach górniczych.

Według danych przedstawionych przez firmę Caterpillar, w przeciągu niemal pięciu lat działania autonomiczne wozidła przewiozły ponad 400 milionów ton sześciennych materiału przy dostępności systemu na poziomie 99,95%. Dzięki wyeliminowaniu problemu ewentualnych obrażeń ciała u pracowników, a także przerw w pracy i jej zmianowości, wozidła pracują dziennie średnio o 2,5 godziny dłużej niż pojazdy obsługiwane przez człowieka.

Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc klientom w jak najbardziej wydajnym wykorzystaniu istniejącego sprzętu. Modernizowanie urządzeń za pomocą nowych technologii jest sprawdzonym sposobem na osiągnięcie tego celu.”

– Sean McGinnis, kierownik ds. produktu, Caterpillar Mining Technology

Automatyzacja umożliwia zwiększenie bezpieczeństwa oraz ograniczenie konieczności przeprowadzania szkoleń dla nowych operatorów. Ponadto, według przedstawicieli firmy Caterpillar, z upływem czasu urządzenia stają się coraz bardziej „inteligentne” — szybsze i bardziej precyzyjne — co umożliwia coraz sprawniejsze wykonywanie zadań. Jak twierdzą przedstawiciele firmy Caterpillar, konstrukcja wozidła została opracowana z uwzględnieniem wiele problemów typowych dla przemysłu górniczego.

Według firmy Teck produkcja w kopalni HVC spadła z 119 000 ton w 2016 roku do 93 000 ton w 2017 roku. Obecnie trwają prace nad potencjalnym projektem rozbudowy, zwanym HVC 2040. Ma na on na celu wydłużenie okresu eksploatacji kopalni do 2040 roku oraz wspieranie miejsc pracy i aktywności ekonomicznej w regionie. Nowe technologie będą odgrywać istotną rolę w tym projekcie rozbudowy.

W ramach projektu HVC 2040 wydobywane będą o około 20% uboższe złoża niż w tej chwili, dlatego aby jego wdrożenie było możliwe, należy znaleźć nowe, bardziej wydajne metody działania.”

– Chris Stannell, starszy specjalista ds. komunikacji w firmie Teck

 

Obecnie przewiduje się, że uwzględniając zasoby i rezerwy dostępne w kopalni HVC, utrzymanie obecnych wyników produkcji możliwe będzie do 2028 roku, a nowe technologie pomogą wydłużyć okres eksploatacji kopalni. W międzyczasie firma Teck bada teren wokół kopalni HVC, aby zlokalizować złoża miedzi w pobliżu zamkniętych kopalni Bethlehem, które działały w latach 60. i 70. XX wieku.

Innowacyjne czujniki

Wozidła czerpią z innych innowacyjnych technologii, które firma Teck wprowadzała w kopalni HVC w 2018 roku. Szczególnie warte wspomnienia są czujniki mocowane do łopat, opracowane przez firmę MineSense. Wykorzystują one promienie rentgenowskie do analizowania zawartości łyżek do koparki w celu oddzielenia skał płonnych od wartościowych rud. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko zwiększyć wydajność, ale też zaoszczędzić energię.

Firma Teck przewiduje, że dzięki tym innowacjom uda się rocznie zaoszczędzić 15 milionów USD w przypadku samej kopalni HVC oraz 75 milionów USD we wszystkich obszarach działania łącznie. Należy jednak zauważyć, że wprowadzając te innowacje, firma Teck nie tyko oszczędza pieniądze, ale też przeciera szlaki w zakresie automatyzacji i zrównoważonego rozwoju. 

O firmie Teck Resources Ltd.

Teck to największa zdywersyfikowana kanadyjska firma z branży wydobycia surowców. Jej siedziba znajduje się w Vancouver. Firma Teck stawia duży nacisk na odpowiedzialne górnictwo i produkcję surowców mineralnych w różnych jurysdykcjach. Działalność przedsiębiorstwa skupia się przede wszystkim na miedzi, a dodatkowo również na węglu metalurgicznym, cynku i energii. Firma Teck ma cztery działające kopalnie w Kanadzie, Chile i Peru oraz zakłady produkcji miedzi w Ameryce Północnej i Południowej.

O firmie Caterpillar Inc.

Firma Caterpillar projektuje, opracowuje, produkuje, wprowadza na rynek i sprzedaje maszyny, silniki, produkty finansowe oraz ubezpieczenia za pośrednictwem globalnej sieci sprzedawców. Jej główna siedziba znajduje się w miejscowości Deerfield w stanie Illinois. Od jej założenia w 1925 roku firma Caterpillar stała się największym producentem sprzętu budowlanego. Przedsiębiorstwo jest również jednym z największych konstruktorów sprzętu budowlanego i górniczego, silników Diesla i zasilanych gazem ziemnym, przemysłowych turbin gazowych oraz lokomotyw elektryczno-spalinowych.

O kopalni Highland Valley Copper

Kopalna Highland Valley Copper (HVC) zlokalizowana jest 17 km na zachód od jeziora Logan Lake oraz 50 km na południowy zachód od miasta Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej. Firma Teck ma 100% udziałów w kopalni HVC, która jest dużym, ubogim złożem miedzi i molibdenu. Produkcja odbywa się poprzez autogeniczne i półautogeniczne mielenie i flotację.

O organizacji Copper Alliance®

Copper Alliance to sieć regionalnych centrów przetwórstwa miedzi i firm odgrywających w nich kluczową rolę. Jest ona odpowiedzialna za politykę i strategię oraz wspieranie międzynarodowych inicjatyw oraz działań promocyjnych. Siedziba znajduje się w Waszyngtonie. Organizacja posiada biura w czterech głównych regionach: Europa i Afryka, Azja, Ameryka Łacińska oraz Ameryka Północna. Programy i inicjatywy organizacji Copper Alliance są wdrażane w ponad 60 krajach poprzez biura regionalne i krajowe centra promocji miedzi.

Zaangażowanie w ochronę środowiska

Styczeń 25, 2019 by

Firma Freeport McMoRan wspomaga zrównoważony rozwój środowiska na całym świecie

Jako jeden z największych producentów miedzi firma Freeport McMoRan posiada kopalnie na całym świecie. Przedsiębiorstwo jest również pionierem w zakresie zrównoważonego rozwoju w Ameryce Północnej, na pustyni Atacama w Peru i Chile oraz w indonezyjskiej Papui Zachodniej. Jednocześnie dba o nawiązywanie mocnych więzi z wieloma społecznościami.

Ochrona środowiska, która jest kluczowym elementem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, jest podstawą zaangażowania w tę inicjatywę. Kopalnie są nierozerwalnie związane z różnorodnymi ekosystemami i ludźmi, którzy mieszkają w ich pobliżu. Firma Freeport tworzy nowoczesne inicjatywy, wykorzystując w tym celu dynamiczną współpracę z rządami, uniwersytetami i organizacjami naukowymi. Ponadto sponsoruje ona wiele różnych programów w szkołach i muzeach, promując ratowanie najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt i roślin oraz ekosystemów, w których żyją.

Firma Freeport McMoRan jest mocno zaangażowana w przestrzeganie rygorystycznych standardów dotyczących ochrony środowiska w swojej działalności, a w 2006 roku przystąpiła do organizacji Wildlife Habitat Council (WHC). Od tego czasu 15 inicjatyw tej firmy dotyczących ochrony środowiska zdobyło uznanie w ramach programu certyfikacyjnego organizacji WHC, zwanego Conservation Certification. Sukces ten był dla firmy Freeport punktem wyjścia do wprowadzenia w 2017 roku planów ochrony dzikiej przyrody w lokalizacjach wszystkich swoich kopalni w Ameryce Północnej.

Specjalne gatunki w Arizonie

Działania związane z wydobywaniem, takie jak piaskowanie, mogą mieć poważne konsekwencje dla życia zwierząt. W kopalni Sierrita w Arizonie personel operacyjny zaradził temu poprzez nawiązanie współpracy ze stanowymi i federalnymi urzędnikami zajmującymi się ochroną przyrody. Dzięki wspólnym wysiłkom udało im się założyć nową populację zagrożonych wyginięciem żab Chiricahua, przenosząc ponad 500 osobników z kopalni do parku narodowego w Kolorado. W innej części Arizony pracownicy kopalni Bagdad pomogli urzędnikom stanowym w zapewnieniu ochrony zagrożonym lokalnym gatunkom ryb poprzez wyłowienie i przeniesienie 200 ryb z gatunku Gila robusta, 42 ryb z gatunku Catostomus insignis oraz 161 ryb z gatunku Catostomus clarkii do stawu w pobliżu kopalni.

Stowarzyszenie Arizona Mining Association przyznało firmie Freeport nagrodę w uznaniu za jej zaangażowanie w ochronę i monitorowanie 1,5 miliona nietoperzy przesiadujących w dwóch lokalizacjach w pobliżu jej kopalni Safford, a także za programy edukacyjne dla lokalnych studentów i społeczności.

Nowe możliwości w Ameryce Południowej

Prowadzony przez firmę Freeport projekt Cerro Verde, usytuowany na południowy zachód od drugiego co do wielkości miasta Peru, Arequipy, zajmuje teren 63 200 hektarów na pustyni Atacama, która jest jednym z najbardziej suchych miejsc na Ziemi. Region Arequipa jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt przystosowanych do życia w ekstremalnych warunkach.

Pracownicy kopalni monitorują i kontrolują prawie 29 300 hektarów, czyli 40% całego terenu. Wykorzystują oni dane i techniki opracowane z uwzględnieniem różnorodności biologicznej, aby działalność kopalni nie wpływała na zamieszkujące ten teren gatunki i ich naturalne środowisko. Programy firmy Freeport dotyczą na przykład objęcia ochroną kaktusa z gatunku Weberbauerocereus, który jest ważnym źródłem pożywienia dla wielu gatunków. Ochrona ta polega na wywoływaniu kwitnienia i przenoszeniu nasion, aby nietoperze liścionosowate mogły żywić się częściami roślin i je zapylać. Działania ta wspierają produkcję owoców dla gadów i gwanaków, które są podobne do lam i również rozsiewają nasiona.

Gdzieś indziej w Andach

Zagrożone gatunki i ekosystemy istnieją w całej Ameryce Południowej, a Chile nie jest tu wyjątkiem. Działania firmy Freeport związane z ochroną środowiska prowadzone są również około 640 km na południe od kopalni miedzi El Abra, w innym rejonie pustyni Atacama, której część o powierzchni 6324 hektarów leży w Chile. Pracownicy zajmują się tam krzewami pustynnymi i obszarami podmokłymi, a także siedliskami o powierzchni 37 600 hektarów.

We współpracy z naukowcami z Chile pracownicy firmy Freeport z Argentyny i Peru przeprowadzili badania nad potencjalnie zagrożonymi lokalnymi flamingami. Jedna z przeprowadzonych ocen dotyczyła 90% obszarów zamieszkiwanych przez flamingi w północnym Chile, w tym w regionach Arica, Tarapacá i Antofagasta. Dzięki programom ratunkowym i relokacyjnym zespół zdołał ochronić 7000 kaktusów. Ponadto, we współpracy z chilijskimi pracownikami naukowymi, grupa przyjrzała się endemicznym gatunkom ryb w jednym z lokalnych solnisk, a także zbadała kwestię ochrony krajowych nasion.

Od dołu do góry w Indonezji

Grasberg to druga pod względem wielkości kopalnia miedzi i złota na świecie. Należy ona do firmy PT Freeport Indonesia (PTFI) i znajduje się w Papui Zachodniej — jednej z najbardziej odległych prowincji Indonezji. Kopalnia zajmuje obszar o powierzchni 300 000 hektarów i różnicach wysokości od poziomu morza do 4200 metrów. Obszar Papui Zachodniej to w 90% dziewicze, naturalne ekosystemy, takie jak namorzyny, lasy bagienne, tropikalne tereny nizinne oraz wrzosowiska i lasy górskie.

Świetnie rozwijający się ekosystem nie jest kwestią przypadku. W ramach przeciwdziałania kłusownictwu i nielegalnemu handlowi gatunkami dzikiej fauny i flory firma PTFI połączyła siły z władzami parku narodowego Lorentz National Park, aby przywrócić endemiczne gatunki zwierząt odebrane z rąk nielegalnych handlarzy. W ciągu ostatniej dekady dzięki działaniom firmy PTFI do swoich naturalnych siedlisk powróciło prawie 11 000 żółwi dwupazurzastych oraz 11 innych gatunków zagrożonych lub chronionych, w tym papug, żółwi, krokodyli, kangurów, jaszczurek itp.

Firma PTFI przeprowadza ponadto rekolonizację rodzimych gatunków w ekosystemach znajdujących się na jej terenie, obejmujących siedliska tropikalne, podgórskie i namorzynowe. Jak dotąd pracownicy i lokalni wolontariusze zasadzili ponad 200 000 sadzonek roślin namorzynowych na pobliskich wyspach. Co więcej, zachęcają oni też odwiedzających, aby upamiętnili swoją wizytę poprzez posadzenie drzewa.

Spółka PTFI sponsoruje działania edukacyjne, umożliwiając odwiedzającym na terenie zakładu zwiedzanie szlaku w dżungli, zielnika, sanktuarium motyli i ogrodów botanicznych. Lokalni studenci uczestniczą w praktykach na miejscu i prowadzą badania nad roślinami rodzimymi, ochroną przed szkodnikami, rekultywacją i bioróżnorodnością. Spółka sponsoruje program edukacyjny zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów w ponad 75 szkołach. Ponadto PTFI oferuje szkolenia w zakresie programów zarządzania środowiskowego dla członków społeczności znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

Różnorodność biologiczna

Papua wyróżnia się bogatą, choć słabo zbadaną różnorodnością biologiczną. Firma PTFI udostępniła naukowcom znaczną część obszaru, na którym działa, jako rodzaj laboratorium. Dzięki temu projektowi udało się odkryć nowe gatunki krabów, ssaków i żab. Firma PTFI zebrała łącznie ponad 5000 gatunków roślin i zwierząt, z których większość można zobaczyć w muzeach w Indonezji i na całym świecie.

Równie istotne jest przywracanie ekosystemów niszczonych w wyniku działania zjawisk naturalnych. Ujścia rzek w południowej Papui nie są w tym względzie wyjątkiem. Aby przeciwdziałać temu problemowi, od 2002 roku firma PTFI wspiera realizację programów kolonizacji namorzyn. W roku 2017 na liczącym około 130 hektarów obszarze nowo utworzonego lądu na wyspie Waii przeprowadzono odnowę szaty roślinnej — zasadzono rośliny namorzynowe, z których przyjęło się ponad 90%.

Z kolei położona na wysokości 4000 metrów n.p.m. kopalnia odkrywkowa Grasberg otoczona jest trawami oraz licznymi paprociami, ziołami i krzewami. Firma PTFI realizuje badania dotyczące możliwości przeprowadzenia odnowy roślinności w ekosystemach górskich i podgórskich, jednocześnie rozmnażając lokalne rośliny i kompostując ziemię w celu ułatwienia rekultywacji.

W czasach zmian klimatycznych, industrializacji i konsumenckiego popytu na surowce mineralne ochrona środowiska okazuje się być pierwszorzędną sprawą dla kopalni, i to na dekady, a może nawet i na pokolenia. Dzięki swoim inicjatywom z zakresu ochrony środowiska firma Freeport demonstruje, w jaki sposób firmy górnicze mogą pogodzić wydobycie surowców mineralnych z dbałością o wszystkie gatunki i ekosystemy na całym świecie.

O firmie Freeport-McMoRan Inc.

Firma Freeport-McMoRan z siedzibą w Phoenix w Arizonie obsługuje duże, długoterminowe i zróżnicowane pod kątem geograficznym zasoby miedzi, złota i molibdenu. Przedsiębiorstwo jest ponadto największym producentem miedzi będącej w obrocie publicznym. Wśród kopalni należących do firmy Freeport-McMoRan wyróżnić można rejon Grasberg w Indonezji, który jest jednym z największych na świecie złóż miedzi i złota. Przedsiębiorstwo prowadzi również działania w Ameryce Południowej i Północnej, które obejmują kopalnię Morenci w Arizonie, Cerro Verde w Peru oraz El Abra w Chile.

O organizacji Copper Alliance®

Copper Alliance to sieć regionalnych centrów przetwórstwa miedzi i firm odgrywających w nich kluczową rolę. Jest ona odpowiedzialna za politykę i strategię oraz wspieranie międzynarodowych inicjatyw oraz działań promocyjnych. Siedziba znajduje się w Waszyngtonie. Organizacja posiada biura w czterech głównych regionach: Europa i Afryka, Azja, Ameryka Łacińska oraz Ameryka Północna. Programy i inicjatywy organizacji Copper Alliance są wdrażane w ponad 60 krajach poprzez biura regionalne i krajowe centra promocji miedzi.

 

Domykanie gospodarki obiegowej

Listopad 28, 2018 by

Największe firmy górnicze dążą do zapewnienia zrównoważonej przyszłości poprzez poddawanie miedzi recyklingowi

Cykl życia

Recykling metali w czasach skupionych na rozwoju stanowi niezwykle istotny element Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ i jest konieczny do utrzymania planety w niezmiennym stanie. Ponadto powiększająca się klasa średnia na całym świecie w połączeniu z dostarczeniem nowych sieci elektroenergetycznych dla miliarda ludzi oraz rozwojem elektroniki użytkowej przyspieszają nieuchronne nadejście przyszłości niskoemisyjnej.

Wzrost konsumpcji — napędzany coraz krótszą żywotnością coraz większej liczby urządzeń elektronicznych — oraz rosnąca produkcja sprawiają, że dostępność surowców musi zwiększać się w szybszym tempie. Na szczęście miedź okazuje się być idealnym surowcem do recyklingu, ponieważ można jej używać wielokrotnie bez jakiejkolwiek utraty jej właściwości.

Choć recykling skomplikowanych urządzeń elektronicznych i innych coraz bardziej złożonych technologii wiąże się z wieloma wyzwaniami, największe firmy górnicze na świecie oraz pionierskie organizacje członkowskie stowarzyszenia International Copper Association są na to całkowicie gotowe.

Kennecott: drugie życie złomu

Weźmy za przykład firmę Rio Tinto Kennecott i jej flagową kopalnię Bingham Canyon Mine, która jak dotąd jest jednym z największych i najbardziej wydajnych miejsc wydobycia na świecie. Kopalnia rozpoczęła działalność na początku XX wieku, a obecnie zaspokaja niemal 15% całkowitego zapotrzebowania na miedź w USA.

Aby zwiększyć wydajność i przyspieszyć rozwój gospodarki obiegowej, w 2012 roku firma Rio Tinto Kennecott i należące do niej obiekty zaczęły wytapiać również złom metali z recyklingu, np. stare druty miedziane, pochodzący od firm z całego kraju.

Recykling miedzi to idealne rozwiązanie dla nas i dla społeczności. Umożliwia nam zaspokojenie części zapotrzebowania na miedź w sposób zrównoważony, a także pozwala przyczynić się do rozwoju gospodarki lokalnej i narodowej.” – Marc Cameron, dyrektor zarządzający firmy Rio Tinto Kennecott

Złom przetwarzany jest w tej samej hucie i rafinerii, w której przetwarza się miedź wydobytą w kopalni Bingham Canyon Mine, a liczby mówią same za siebie. Proces przetwarzania polega na wystawienie anod miedzianych o masie 750 funtów na działanie prądu elektrycznego przez dziesięć dni w celu uzyskania katod miedzianych o masie 300 funtów, które są w 99,99% czystą miedzią.

W 2017 roku firma Kennecott przetworzyła łącznie 2,8 miliona funtów miedzi ze złomu, co odpowiada liczbie miedzianych drutów elektrycznym w 6400 nowych domach.

Zdjęcia dostarczone przez firmę Aurubis

Boliden i sytuacja w Europie

Firmy należące do stowarzyszenia ICA posiadające obiekty w Europie muszą liczyć się z tym, że stary kontynent ma duże zapotrzebowanie na miedź, ale ograniczoną ilość surowców mineralnych. W północnej Szwecji, niemal 8000 km od stanu Utah, firma Boliden już od lat 60. XX wieku nieprzerwanie poddaje odpady recyklingowi w swojej hucie Rönnskär.

Należąca do firmy rafineria, położna tuż za miastem Skellefteå, może rocznie poddać recyklingowi 120 000 ton materiałów elektrycznych , w tym również płytki scalone z komputerów i telefony komórkowe pochodzące głównie z Europy. Jest to jeden z największych obiektów zajmujących się recyklingiem metali z urządzeń elektronicznych na świecie.

Zwiększony recykling to krok w kierunku gospodarki obiegowej, w której dużą część zużywanych materiałów można użyć ponownie lub poddać recyklingowi, a to, co jest odpadem w jednej firmie może być surowcem dla innej firmy.” – Peter Burman, kierownik programu, Mine Automation

Po usunięciu innych materiałów, takich jak plastik, żelazo i aluminium, miedź trafia do pieca Kaldo, który obejmuje obrotowy cylinder zapewniający równe rozłożenie ciepła podczas wytapiania. W wyniku tego procesu otrzymuje się tak zwaną „czarną miedź”, która następnie przekazywana jest do dalszego przetwarzania w celu ekstrakcji miedzi i innych cennych metali.

Ograniczenie wpływu na środowisku jest niezwykle istotne. Od 2015 roku ilość emisji i odprowadzanej wody została zmniejszona o ponad 50%. Huta wyposażona jest w zaawansowane systemy umożliwiające oczyszczanie gazów procesowych i odprowadzanej wody. W procesie oczyszczania gazów mokrych używa się wody do wypłukiwania cząstek kurzu. Dalsza część procesu przetwarzania obejmuje oczyszczanie z rtęci.

Plastik w materiałach elektronicznych topi się podczas wytapiania, co stanowi źródło energii i wytwarza parę, która przekształcana jest w elektryczność lub ciepło. Ciepło to jest częściowo wykorzystywane ponownie w sieciach ciepłowniczych na terenie zakładu, a pozostałe ciepło zasila lokalną miejską sieć ciepłowniczą.

Aurubis: lider w zakresie recyklingu miedzi

Jako największy zakład zajmujący się recyklingiem miedzi na świecie oraz jeden z największych zakładów zajmujących się recyklingiem metali niemiecka firma Aurubis rozszerza własny arsenał nowoczesnych technologii, a jednocześnie w kilku swoich zakładach wytwarza produkty z materiałów pochodzących z recyklingu. Oprócz złomu stopów miedzi firma poddaje recyklingowi również resztki zawierające pozostałości miedzi z hut i producentów półwyrobów, materiały z rozdrabniaczy, szlamy galwaniczne, żużle, popioły i osad z filtrów.

Bardzo duże znaczenie dla działalności firmy Aurubis ma największy zakład w jej centrum recyklingu w niemieckiej miejscowości Lünen, w którym wytwarza się katody z surowców wtórnych. W zakładach firmy Aurubis w Hamburgu w procesie wytapiania przetwarza się mieszankę koncentratów miedziowych i materiałów z recyklingu, natomiast zakłady w Belgii i Bułgarii zajmują się głównie złomem.

W efekcie powstają rury miedziane czy odpady elektroniczne i żużle odlewnicze itp. Firma Aurubis pozyskuje złom miedzi i stopów miedzi oraz resztki zawierające pozostałości miedzi. Złom wykorzystywany jest w konwektorach i piecach anodowych w procesach wytapiania pierwotnego i wtórnego, a złom stopów i pozostałości używane są w systemie recyklingu Kayser Recycling System (KRS).

Siła odśrodkowa w Niemczech

System KRS obejmuje zanurzany piec o wysokości niemal 13 metrów z zanurzaną lancą do spalania, którą zanurza się w piecu od góry. Czas ładowania tego pieca jest krótszy dzięki dostarczeniu oleju opałowego i tlenu, przez co pozyskany krzemian żelaza zawiera minimalną ilość pozostałości miedzi.

Produkty uboczne, takie jak ołów, bizmut, antymon i tellur, oddzielane są połączonej rafinerii ołowiu i sprzedawane w formie koncentratów. Metale szlachetne są z kolei wykorzystywane do produkcji wzmacnianego ołowiu, w którym zawartość metali szlachetnych to około 70%.

O firmie Rio Tinto Kennecott

Rio Tinto Kennecott to w pełni zintegrowana działalność górnicza zlokalizowana tuż za miastem Salt Lake City w stanie Utah, będąca całkowicie własnością firmy Rio Tinto. Od ponad 110 lat firma zajmuje się wydobywaniem i przetwarzaniem surowców mineralnych z bogatych rud w kopalni Bingham Canyon Mine. Oprócz tej kopalni spółka posiada również inne zakłady w mieście South Jordan w dolinie Salt Lake Valley.

O firmie Boliden AB

Firma Boliden wydobywa i przetwarza metale szlachetne i nieszlachetne, głównie cynk, miedź, ołów, nikiel, złoto i srebro. Przedsiębiorstwo ma swoją siedzibę w Sztokholmie i jest również wiodącym globalnym operatorem w zakresie recyklingu urządzeń elektronicznych i ołowiu z baterii.

O firmie Aurubis

Aurubis to jeden z największych producentów miedzi w Europie, dostawca usług dla przemysłów motoryzacyjnego i chemicznego oraz dla branży zagospodarowania odpadami, a także największy globalny zakład zajmujący się recyklingiem miedzi. Przedsiębiorstwo ma swoją siedzibę w Hamburgu. Każdego roku firma produkuje ponad milion ton katod miedzianych oraz szereg innych produktów miedzianych.

O organizacji Copper Alliance®

Copper Alliance® to sieć regionalnych centrów przetwórstwa miedzi i firm odgrywających w nich kluczową rolę. Jest ona odpowiedzialna za politykę i strategię oraz wspieranie międzynarodowych inicjatyw oraz działań promocyjnych. Siedziba znajduje się w Waszyngtonie. Organizacja posiada biura w czterech głównych regionach: Europa i Afryka, Azja, Ameryka Łacińska oraz Ameryka Północna. Programy i inicjatywy organizacji Copper Alliance są wdrażane w ponad 60 krajach poprzez biura regionalne i krajowe centra promocji miedzi.

Wspólne działania w kierunku czystej energii

Wrzesień 12, 2018 by

Chilijskie firmy wydobywcze Minera Zaldívar i Colbún S.A. przechodzą do historii górnictwa

Wyzwanie

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na miedź oraz coraz mniejszą dostępnością rud miedzi niezawodne dostawy energii stają się niezwykle istotne dla firm górniczych na całym świecie, w których pracuje się po godzinach i w których zasilanie potrzebne jest 24 godziny na dobę. Stosując czyste technologie, aby zrekompensować długie trasy i wysokie koszty oleju napędowego, chilijskie firmy górnicze wprowadzają bezprecedensową zmianę w całym sektorze — a także poza nim — w momencie, gdy zauważalnie wzrosło globalne zapotrzebowanie na bardziej ekologiczne podejście do górnictwa.

Sektor górniczy odpowiada za ponad 38% całkowitego zużycia energii do celów przemysłowych oraz za 11% całkowitego zużycia energii. Co więcej, rzadko które przedsiębiorstwo ma większą możliwość działania na rzecz zmian niezbędnych do zapewnienia przyszłości niskoemisyjnej. Odporność na zmiany klimatu oraz wydajność energetyczna są niezwykle istotnym elementem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, które służą jako wytyczne dla organizacji Copper Alliance® oraz wszystkich firm, które ona zrzesza.

W najbardziej odległych zakątkach pustyni Atacama, wśród największych rezerw miedzi na świecie, powstaje projekt, który w 2020 roku zapoczątkuje zupełnie coś nowego —pierwszą kopalnię zasilaną w 100% zieloną energią.

Rozwiązanie

Kopalnia Minera Zaldívar, dysponująca prawie dwoma tonami sześciennymi odzyskiwalnej miedzi, jest wspólną własnością firm Barrick Gold Corp. i Antofagasta Minerals. Zlokalizowana jest w praktycznie nieporośniętej roślinnością części pustyni Atacama, 3200 m nad poziomem morza oraz najbliższym portem głębokowodnym.

Od otwarcia kopalni w 1995 roku jej pracownicy dzielnie znosili najzimniejsze i najsuchsze miejsca na Ziemi, aby dopilnować, że ich produkty zostaną pomyślnie przewiezione koleją i ciężarówkami do oddalonej o 196 km Antofagasty.

W czerwcu 2018 roku ogłoszono zgodę na przyznanie firmie Colbún S.A, niezależnemu producentowi energii, dziesięcioletniego, 550 gigawatowego kontraktu na rozwój infrastruktury energetycznej z wykorzystaniem istniejących i planowanych elektrowni wiatrowych, słonecznych i wodnych. Przewiduje się, że pozwoli to zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych o 350 000 ton rocznie, co odpowiada ilości generowanej przez 87 000 samochodów.

Wynik

Umowa przewiduje przeprowadzenie odpowiedniej weryfikacji przez zewnętrznego audytora. Firma Colbún zobowiązała się do podjęcia odpowiednich badań w celu przygotowania się do budowy elektrowni wiatrowej Horizonte o mocy 600 MW. Obiekt będzie zlokalizowany w pobliżu miejscowości Taltal, niedaleko granicy z Argentyną. W umowie przewidziano 4-letnią fazę budowy oraz koncesję na 30 lat, przy czym konieczne będzie wnoszenie opłat koncesyjnych na rzecz lokalnych władz.

„Zróżnicowane technologie nie tylko pozwolą dostarczać w 100% energię odnawialną, ale także zapewnią niezawodne źródło energii w bardzo konkurencyjnych cenach.”

– Juan Eduardo Vásquez, Kierownik Działu biznesowego i zarządzania energią, Colbún S.A.

Chile jest w tej chwili najszybciej rozwijającą się zieloną gospodarką w Ameryce Łacińskiej. Kraj ten wydaje się być idealnym ekosystemem — dostępnych jest tu ponad 260 alternatywnych źródeł energii, a większość zagranicznych inwestycji w regionie dotyczy czystych technologii. Chilijskie firmy, zachęcone świetną infrastrukturą oraz coraz bardziej przyjazną inwestorom polityką rządu, wykorzystują więcej czystej energii niż w jakiejkolwiek innej jurysdykcji na świecie.

O kopalni Minera Zaldívar – Zaldívar to kopalnia odkrywkowa i wspólne przedsięwzięcie firmy Barrick Gold Corp., największej firmy wydobywającej złoto z siedzibą w Toronto, oraz firmy Antofagasta Minerals — chilijskiego giganta przemysłu miedziowego. W 2017 roku w kopalni produkowano 103 000 ton katod dziennie. Flota zakładu jest stopniowo modernizowana i rozszerzana ze względu na to, że zakład oraz flota ciężarówek mają pojemność wynoszącą około 240 000 ton na dzień.

O firmie Colbún S.A. – Różnorodne portfolio źródeł energii odnawialnej oraz 3893 MW zainstalowanej mocy w Chile i Peru świadczą o tym, że firma Colbún S.A.angażuje się w sprawy wytwarzania energii oraz jej komercjalizacji.

O organizacji Copper Alliance® – Copper Alliance to sieć regionalnych centrów przetwórstwa miedzi i firm odgrywających w nich kluczową rolę. Jest ona odpowiedzialna za politykę i strategię oraz wspieranie międzynarodowych inicjatyw oraz działań promocyjnych. Siedziba znajduje się w Waszyngtonie. Organizacja posiada biura w czterech głównych regionach: Europa i Afryka, Azja, Ameryka Łacińska oraz Ameryka Północna. Programy i inicjatywy organizacji Copper Alliance są wdrażane w ponad 60 krajach poprzez biura regionalne i krajowe centra promocji miedzi.

Inteligentne rozwiązania z myślą o trudnych terenach

Sierpień 30, 2018 by

Firmy Caterpillar, Boliden i ABB wprowadzają sieć elektrycznych ciężarówek w szwedzkiej części Arktyki

Wyzwanie
Kopalnia miedzi Aitik w północnym, arktycznym regionie Szwecji przysparza szereg skomplikowanych trudności logistycznych. Dwie z nich coraz częściej dotyczą wszystkich obszarów działalności przemysłu miedzianego. Mowa tu o wysokich i mało stabilnych kosztach paliwa oraz niewygodnych systemach przechowywania baterii.

Aktualnie w jednej z największych europejskich kopalni należącej do firmy Boliden wykorzystuje się flotę 10 wozideł elektryczno-spalinowych Caterpillar 795F, które codziennie przewożą nawet 310 ton skał z głębokości 400 metrów pod powierzchnią.

Pracownicy kopalni Gällivare, zlokalizowanej 100 km na północ od granicy koła podbiegunowego,są jednak o jeden krok do przodu, ponieważ wiedzą, że stawka jest wysoka. Wydajność jest kluczem do zapewnienia równowagi budżetowej, ale nie można też zaniedbać bezpieczeństwa pracowników. Emisje ditlenku węgla mają niezwykle szkodliwy wpływ na planetę obciążoną globalnym ociepleniem.

Rozwiązanie
Firmy Boliden, Caterpillar, ABB i Eitech wspólnie wprowadzają inicjatywę czystej technologii, która ma na celu odkryć skalowalność wydajności pojazdów elektrycznych, a jednocześnie systematycznie ograniczać emisje gazów cieplarnianych. Inicjatywa ta zdaje się doskonale wpisywać w Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Pojazdy przewożą 70 milionów ton skał rocznie, a w 2017 roku umożliwiły wysłanie 400 000 ton koncentratu, co obejmowało 97 500 ton miedzi, 2,9 tony złota oraz 62 tony srebra. Choć pojazdy te wyposażone w są w hybrydowe akumulatory spalinowo-elektryczne, każdy z nich mimo wszystko zużywa 400 litrów paliwa na godzinę, co nie pozostaje bez wpływu na środowisko.

Aby rozwiązać ten problem, firmy Caterpillar, ABB i Eitech pracują nad wprowadzeniem systemu konwersji energii elektrycznej opartego na okablowaniu. Rozwiązanie to może namieszać w branży. Akumulatory są dość niewygodne podczas pracy na takich głębokościach i przy takich trajektoriach oraz w pobliżu innego sprzętu wydobywczego używanego w kopalniach na całym świecie.

Wynik
Wstępne testy okablowania dotyczyć będą transportu skał płonnych na 60-metrowe wzniesienia, a później również na większe wysokości. Dokładne i rygorystyczne testy, a następnie stopniowe wprowadzanie nowego rozwiązania, będzie miało ogromne znaczenie, szczególnie ze względu na nieprzyjazne temperatury w tym odległym obszarze.

“Projekt ten może przyczynić się do radykalnego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z górnictwa. Mniejsze emisje z działań górniczych mają duże znaczenie dla przyszłej produkcji pojazdów w sposób zrównoważony” 

– Erik Brandsma, dyrektor generalny, Swedish Energy Agency

Firmy ABB i Eitech, specjalizujące się w zelektryfikowanych sieciach klejowych, będą również stopniowo dodawać przewody jezdne i technologie transformatorowe.

Każdy pojazd będzie obsługiwał niemal 4,75 MW mocy i poruszał się z prędkością do 30 km na godzinę, czyli dwa razy szybciej niż pojazdy z aktualnie stosowanymi silnikami spalinowo-elektrycznymi. Gdy pojazdy te zaczną pracować, elektryczność dodatkowo przyspieszy ograniczanie emisji gazów cieplarnianych o 80%.

Firma Caterpillar testowała już poprzednio tego typu okablowanie na pustyni w Arizonie. Rozwiązanie pomyślnie przeszło testy i wykorzystało mniej energii. Firma wdrażała również podobne technologie w mniejszych pojazdach w Afryce.

Razem rozwiązania te ugruntują szwedzkie wysiłki w zakresie ekologii. Szwecja jest nie tylko globalnym liderem w zakresie ograniczania zużycia paliwa i wykorzystywania czystych technologii (do 2045 roku kraj ten planuje zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych do zera), ale niebawem będzie też mieć jeden z największych zakładów produkujących akumulatory do pojazdów. Zakład zlokalizowany będzie w miejscowości Skellefteå, 360 km na południe od miasta Gällivare.

O firmie Boliden AB
Firma Boliden wydobywa i przetwarza metale szlachetne i nieszlachetne, głównie cynk, miedź, ołów, nikiel, złoto i srebro. Przedsiębiorstwo ma swoją siedzibę w Sztokholmie i jest również wiodącym globalnym operatorem w zakresie recyklingu urządzeń elektronicznych i ołowiu z baterii.

O firmach Caterpillar i ABB
Firma Caterpillar Inc. to największy producent sprzętu budowlanego oraz gigant plasujący się w pierwszej 100. w rankingu. Firma Caterpillar projektuje, opracowuje, tworzy, produkuje, wprowadza na rynek i sprzedaje maszyny, silniki, produkty finansowe oraz ubezpieczenia za pośrednictwem globalnej sieci. Siedziba firmy znajduje się w miejscowości Deerfield w stanie Illinois.

ABB to duża szwedzko-szwajcarska firma specjalizująca się w robotyce, energii, duży sprzęcie elektrycznym i technologii automatyzacji.

O organizacji Copper Alliance®
Copper Alliance® to sieć regionalnych centrów przetwórstwa miedzi i firm odgrywających w nich kluczową rolę. Jest ona odpowiedzialna za politykę i strategię oraz wspieranie międzynarodowych inicjatyw oraz działań promocyjnych. Siedziba znajduje się w Waszyngtonie. Organizacja posiada biura w czterech głównych regionach: Europa i Afryka, Azja, Ameryka Łacińska oraz Ameryka Północna. Programy i inicjatywy organizacji Copper Alliance są wdrażane w ponad 60 krajach poprzez biura regionalne i krajowe centra promocji miedzi.

  • Page 1
  • Page 2
  • Page 3
  • Next Page »
Copper Alliance Logo

Główna siedziba stowarzyszenia ICA

International Copper Association, Ltd.
799 9th St NW, Suite 1000
Washington, DC 20001, USA

Dane kontaktowe

Phone: +1 212-251-7201
Email: info@copperalliance.org

Copper Alliance® jest zarejestrowanym znakiem towarowym International Copper Association, Ltd. Wszelkie prawa zastrzeżone. ©Copyright 2018 International Copper Association, Ltd.
Polityka prywatności