Co przemysł miedziany robi, aby wspierać tworzenie innowacyjnych rozwiązań?Przemysł miedziany zdaje sobie sprawę zarówno ze spoczywającej na nim odpowiedzialności za zrównoważoną produkcję, jak i z niezwykłych możliwości, jakie oferować będzie bardziej dostatnia, niskoemisyjna przyszłość. Już teraz jesteśmy świadomi tego, że musimy działać, a nie tylko mówić. Przyczyniamy się do rozwoju społeczności.W ostatnim czasie zakończyliśmy ankietę przeprowadzoną wśród 26 organizacji członkowskich odpowiedzialnych za 40% światowego zapotrzebowania na miedź. Organizacje te zatrudniają ponad 300 000 osób i zapewniają wielu lokalnym społecznościom dostęp do szkół, opieki zdrowotnej i wody. Nasze organizacje członkowskie pomagają odległym miasteczkom i społecznościom, które w innym przypadku zniknęłyby w gąszczu urbanizacji. Organizacje członkowskie, wśród których przeprowadziliśmy ankietę, każdego roku inwestują 380 milionów USD w lokalne społeczności. Napędzamy zrównoważoną produkcję, która pomaga chronić środowisko. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nasza działalność produkcyjna napędzająca rozwój społeczności musi opierać się na rozsądnym wykorzystaniu wody i wydajności energetycznej, aby zminimalizować wpływ na środowisko i zapewnić bezpieczne miejsce pracy. Przyszłe pokolenia nie będą oceniać nas przez pryzmat tego, co produkujemy, ale na podstawie tego, co staramy się zachować. W Europie od 1990 roku nasze organizacje członkowskie ograniczyły zużycie energii o 60%. W ciągu ostatnich pięciu lat nasze organizacje członkowskie zdołały zwiększyć współczynnik recyklingu wody o prawie 70%. Każdego roku ankietowane organizacje członkowskie inwestują ponad 20 miliardów USD w poprawę efektywności środowiskowej i bezpieczeństwa swoich działań.

  • W 2013 roku jedna z naszych organizacji członkowskich, firma Codelco, wybudowała elektrociepłownię słoneczną w swojej kopali Gabriela Mistral, aby wygenerować średnio 54 000 MWh/rok i dostarczyć 85% mocy potrzebnej do produkcji miedzi w procesie ekstrakcji i elektrowydzielania (SX/EW). Rozwiązanie to pozwoliło zmniejszyć emisje CO2 generowane przez tę kopalnię o 15 000 ton/rok. W 2017 roku firma Codelco zapowiedziała, że w ciągu kolejnych lat wyprodukuje katodę miedzianą zgodną z zasadą zrównoważonego rozwoju.
  • Kolejna globalna organizacja członkowska, firma Rio Tinto, ograniczyła swoje emisje GHG o 20,3%w okresie od 2008 do 2015 roku, co było wynikiem znacznie lepszym od zakładanego celu na poziomie 10%. Do końca 2016 roku firmie udało się ograniczyć intensywność emisji GHG o 26%.

Jesteśmy przemysłem, który działa odpowiedzialnie. Dlatego publikujemy wszystkie istotne dane dotyczące zrównoważonego rozwoju oraz stosujemy się do założeń takich inicjatyw jak Carbon Disclosure Project (CDP), Global Reporting Initiative (GRI) itp.

Inwestujemy w przyszłość niskoemisyjną. Przemysł nieustannie inwestuje w innowacje, aby odkrywać nowe sposoby wykorzystania miedzi w celu ograniczenia zużycia energii. Współpracujemy z rządami z całego świata, aby promować Najlepsze dostępne techniki (ang. Best Available Technology, BAT) oraz wspólnie z ONZ wprowadzać standardy w zakresie wydajności energetycznej w ramach inicjatywy United for Efficiency (U4E).

Jako liderzy w branży musimy współpracować z decydentami, aby przyczyniać się do rozwoju innowacji w sposób uwzględniający zwiększony popyt na czystą wodę, żywność, elektryczność niskoemisyjną oraz czyste powietrze, a jednocześnie walczyć ze zmianami klimatycznymi i chronić środowisko.