NAJLEPSZE PRAKTYKI

Coraz większa automatyzacja

Firma Teck jako pierwsza wprowadza autonomiczne wozidła w swojej kopalni miedzi Highland Valley Copper Mine

Firma Teck Resources, należąca do stowarzyszenia International Copper Association, jest liderem w łączeniu innowacyjnych rozwiązań ze zrównoważonym rozwojem w przemyśle górniczym.

Aby przetestować nową przełomową technologię i sprawdzić, czy mogłaby wydłużyć okres eksploatacji kopalń, w 2018 roku firma Teck rozpoczęła pilotażowy projekt polegający na wprowadzeniu sześciu autonomicznych wozideł w kopalni Highland Valley Copper (HVC) w Kolumbii Brytyjskiej. Wozidła te zostały wyprodukowane przez firmę Caterpillar Inc., która następnie podjęła współpracę ze startupem działającym w branży pojazdów samokierujących, firmą Torc Robotics z siedzibą w Virginii.

Eksperyment z flotą pojazdów

W kopalni HVC, która jest złożem miedzi i molibdenu niskiej klasy oraz jedną z największych i najbardziej wydajnych kopalni, firma Teck pracuje nad przekształceniem 6 z 50 wozideł firmy Caterpillar w pojazdy autonomiczne. Według przedstawicieli firmy Teck jest to pierwsza na świecie flota autonomicznych pojazdów wykorzystywanych w głębokich wykopach. Rozwiązanie to ma ogromne znaczenie dla przemysłu górniczego, ponieważ ułatwia wydobywanie nowych złóż rudy, a jednocześnie pozwala ograniczyć wpływ na środowisko.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez firmę Caterpillar, pod koniec 2018 roku we wszystkich kopalniach na świecie pracowało łącznie ponad 100 wyprodukowanych przez nią pojazdów. Dzięki autonomicznej flocie 56 wozideł Cat 793F udało się uzyskać o 20% wyższą produkcję względem kosztów niż w przypadku wozideł obsługiwanych przez człowieka w kompleksach górniczych.

Według danych przedstawionych przez firmę Caterpillar, w przeciągu niemal pięciu lat działania autonomiczne wozidła przewiozły ponad 400 milionów ton sześciennych materiału przy dostępności systemu na poziomie 99,95%. Dzięki wyeliminowaniu problemu ewentualnych obrażeń ciała u pracowników, a także przerw w pracy i jej zmianowości, wozidła pracują dziennie średnio o 2,5 godziny dłużej niż pojazdy obsługiwane przez człowieka.

Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc klientom w jak najbardziej wydajnym wykorzystaniu istniejącego sprzętu. Modernizowanie urządzeń za pomocą nowych technologii jest sprawdzonym sposobem na osiągnięcie tego celu.”

– Sean McGinnis, kierownik ds. produktu, Caterpillar Mining Technology

Automatyzacja umożliwia zwiększenie bezpieczeństwa oraz ograniczenie konieczności przeprowadzania szkoleń dla nowych operatorów. Ponadto, według przedstawicieli firmy Caterpillar, z upływem czasu urządzenia stają się coraz bardziej „inteligentne” — szybsze i bardziej precyzyjne — co umożliwia coraz sprawniejsze wykonywanie zadań. Jak twierdzą przedstawiciele firmy Caterpillar, konstrukcja wozidła została opracowana z uwzględnieniem wiele problemów typowych dla przemysłu górniczego.

Według firmy Teck produkcja w kopalni HVC spadła z 119 000 ton w 2016 roku do 93 000 ton w 2017 roku. Obecnie trwają prace nad potencjalnym projektem rozbudowy, zwanym HVC 2040. Ma na on na celu wydłużenie okresu eksploatacji kopalni do 2040 roku oraz wspieranie miejsc pracy i aktywności ekonomicznej w regionie. Nowe technologie będą odgrywać istotną rolę w tym projekcie rozbudowy.

W ramach projektu HVC 2040 wydobywane będą o około 20% uboższe złoża niż w tej chwili, dlatego aby jego wdrożenie było możliwe, należy znaleźć nowe, bardziej wydajne metody działania.”

– Chris Stannell, starszy specjalista ds. komunikacji w firmie Teck

 

Obecnie przewiduje się, że uwzględniając zasoby i rezerwy dostępne w kopalni HVC, utrzymanie obecnych wyników produkcji możliwe będzie do 2028 roku, a nowe technologie pomogą wydłużyć okres eksploatacji kopalni. W międzyczasie firma Teck bada teren wokół kopalni HVC, aby zlokalizować złoża miedzi w pobliżu zamkniętych kopalni Bethlehem, które działały w latach 60. i 70. XX wieku.

Innowacyjne czujniki

Wozidła czerpią z innych innowacyjnych technologii, które firma Teck wprowadzała w kopalni HVC w 2018 roku. Szczególnie warte wspomnienia są czujniki mocowane do łopat, opracowane przez firmę MineSense. Wykorzystują one promienie rentgenowskie do analizowania zawartości łyżek do koparki w celu oddzielenia skał płonnych od wartościowych rud. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko zwiększyć wydajność, ale też zaoszczędzić energię.

Firma Teck przewiduje, że dzięki tym innowacjom uda się rocznie zaoszczędzić 15 milionów USD w przypadku samej kopalni HVC oraz 75 milionów USD we wszystkich obszarach działania łącznie. Należy jednak zauważyć, że wprowadzając te innowacje, firma Teck nie tyko oszczędza pieniądze, ale też przeciera szlaki w zakresie automatyzacji i zrównoważonego rozwoju. 

O firmie Teck Resources Ltd.

Teck to największa zdywersyfikowana kanadyjska firma z branży wydobycia surowców. Jej siedziba znajduje się w Vancouver. Firma Teck stawia duży nacisk na odpowiedzialne górnictwo i produkcję surowców mineralnych w różnych jurysdykcjach. Działalność przedsiębiorstwa skupia się przede wszystkim na miedzi, a dodatkowo również na węglu metalurgicznym, cynku i energii. Firma Teck ma cztery działające kopalnie w Kanadzie, Chile i Peru oraz zakłady produkcji miedzi w Ameryce Północnej i Południowej.

O firmie Caterpillar Inc.

Firma Caterpillar projektuje, opracowuje, produkuje, wprowadza na rynek i sprzedaje maszyny, silniki, produkty finansowe oraz ubezpieczenia za pośrednictwem globalnej sieci sprzedawców. Jej główna siedziba znajduje się w miejscowości Deerfield w stanie Illinois. Od jej założenia w 1925 roku firma Caterpillar stała się największym producentem sprzętu budowlanego. Przedsiębiorstwo jest również jednym z największych konstruktorów sprzętu budowlanego i górniczego, silników Diesla i zasilanych gazem ziemnym, przemysłowych turbin gazowych oraz lokomotyw elektryczno-spalinowych.

O kopalni Highland Valley Copper

Kopalna Highland Valley Copper (HVC) zlokalizowana jest 17 km na zachód od jeziora Logan Lake oraz 50 km na południowy zachód od miasta Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej. Firma Teck ma 100% udziałów w kopalni HVC, która jest dużym, ubogim złożem miedzi i molibdenu. Produkcja odbywa się poprzez autogeniczne i półautogeniczne mielenie i flotację.

O organizacji Copper Alliance®

Copper Alliance to sieć regionalnych centrów przetwórstwa miedzi i firm odgrywających w nich kluczową rolę. Jest ona odpowiedzialna za politykę i strategię oraz wspieranie międzynarodowych inicjatyw oraz działań promocyjnych. Siedziba znajduje się w Waszyngtonie. Organizacja posiada biura w czterech głównych regionach: Europa i Afryka, Azja, Ameryka Łacińska oraz Ameryka Północna. Programy i inicjatywy organizacji Copper Alliance są wdrażane w ponad 60 krajach poprzez biura regionalne i krajowe centra promocji miedzi.