NAJLEPSZE PRAKTYKI

Nowoczesna technologia zapewnia zwiększone bezpieczeństwo pracowników

Firmy będące członkami ICA zawsze pozostawały zaangażowane wobec mężczyzn i kobiet stanowiących siłę roboczą przemysłu miedziowego. Inwestycje w nowe sposoby ochrony tych, którzy wykonują pracę w różnym charakterze przez cały okres życia miedzi powodują powstanie najnowocześniejszych technologii, które rewolucjonizują branżę.

Wyzwanie:

Zmęczenie stanowi często problem dla kierowców ciężarowych pojazdów górniczych w kopalniach. Aby temu przeciwdziałać, stosuje się nową technologię umożliwiającą pomoc kierowcom tych pojazdów, którzy wykonują jedną z najniebezpieczniejszych i najważniejszych prac w kopalni.

Rozwiązanie:

We współczesnym górnictwie wciąż następuje poprawa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój środowiska. Najnowszą innowacją pomocną w wydobyciu tego podstawowego metalu na powierzchnię jest technologia odczytująca fale mózgowe. Przez zastosowanie nowoczesnej 6-calowej taśmy, która zostaje przymocowana do nakrycia głowy kierowców ciężarówek, pracodawcy tacy jak BHP Billiton, Rio Tinto i Anglo American wykorzystują technologię odczytującą fale mózgowe do wykrywania zmęczenia. Ta technologia następnej generacji alarmuje kierowców, nadzorców oraz personel zaplecza o potencjalnych zagrożeniach, zapewniając tym samym ulepszony monitoring, zwiększone bezpieczeństwo pracowników i lepsze wyniki.

Wynik:

Według Dyrektora Generalnego BHP Andrew Mackenzie’go przewiduje się, że program – stosowany obecnie w 150 ciężarówkach w kopalni miedzi Escondida w Chile – przyniesie efekt w postaci obniżki kosztów o 12 mld USD, zwiększonego wydobycia i wzrostu bezpieczeństwa. Oprócz oczywistych korzyści w zakresie bezpieczeństwa dla kierowców, przewiduje się, że technologia ta obniży koszty utrzymania aż o jedną trzecią. Ponadto wnioski wynikające ze stosowania tej technologii są wykorzystywane do poprawy warunków drogowych i oznakowania dróg – czynniki, które mają wpływ na zmęczenie kierowców. Przewiduje się, że kolejne zakłady górnicze BHP na całym świecie, łącznie z lokalizacjami w Australii, będą korzystać z tej ekscytującej nowej technologii.