NAJLEPSZE PRAKTYKI

Wspólne działania w kierunku czystej energii

Chilijskie firmy wydobywcze Minera Zaldívar i Colbún S.A. przechodzą do historii górnictwa

Wyzwanie

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na miedź oraz coraz mniejszą dostępnością rud miedzi niezawodne dostawy energii stają się niezwykle istotne dla firm górniczych na całym świecie, w których pracuje się po godzinach i w których zasilanie potrzebne jest 24 godziny na dobę. Stosując czyste technologie, aby zrekompensować długie trasy i wysokie koszty oleju napędowego, chilijskie firmy górnicze wprowadzają bezprecedensową zmianę w całym sektorze — a także poza nim — w momencie, gdy zauważalnie wzrosło globalne zapotrzebowanie na bardziej ekologiczne podejście do górnictwa.

Sektor górniczy odpowiada za ponad 38% całkowitego zużycia energii do celów przemysłowych oraz za 11% całkowitego zużycia energii. Co więcej, rzadko które przedsiębiorstwo ma większą możliwość działania na rzecz zmian niezbędnych do zapewnienia przyszłości niskoemisyjnej. Odporność na zmiany klimatu oraz wydajność energetyczna są niezwykle istotnym elementem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, które służą jako wytyczne dla organizacji Copper Alliance® oraz wszystkich firm, które ona zrzesza.

W najbardziej odległych zakątkach pustyni Atacama, wśród największych rezerw miedzi na świecie, powstaje projekt, który w 2020 roku zapoczątkuje zupełnie coś nowego —pierwszą kopalnię zasilaną w 100% zieloną energią.

Rozwiązanie

Kopalnia Minera Zaldívar, dysponująca prawie dwoma tonami sześciennymi odzyskiwalnej miedzi, jest wspólną własnością firm Barrick Gold Corp. i Antofagasta Minerals. Zlokalizowana jest w praktycznie nieporośniętej roślinnością części pustyni Atacama, 3200 m nad poziomem morza oraz najbliższym portem głębokowodnym.

Od otwarcia kopalni w 1995 roku jej pracownicy dzielnie znosili najzimniejsze i najsuchsze miejsca na Ziemi, aby dopilnować, że ich produkty zostaną pomyślnie przewiezione koleją i ciężarówkami do oddalonej o 196 km Antofagasty.

W czerwcu 2018 roku ogłoszono zgodę na przyznanie firmie Colbún S.A, niezależnemu producentowi energii, dziesięcioletniego, 550 gigawatowego kontraktu na rozwój infrastruktury energetycznej z wykorzystaniem istniejących i planowanych elektrowni wiatrowych, słonecznych i wodnych. Przewiduje się, że pozwoli to zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych o 350 000 ton rocznie, co odpowiada ilości generowanej przez 87 000 samochodów.

Wynik

Umowa przewiduje przeprowadzenie odpowiedniej weryfikacji przez zewnętrznego audytora. Firma Colbún zobowiązała się do podjęcia odpowiednich badań w celu przygotowania się do budowy elektrowni wiatrowej Horizonte o mocy 600 MW. Obiekt będzie zlokalizowany w pobliżu miejscowości Taltal, niedaleko granicy z Argentyną. W umowie przewidziano 4-letnią fazę budowy oraz koncesję na 30 lat, przy czym konieczne będzie wnoszenie opłat koncesyjnych na rzecz lokalnych władz.

„Zróżnicowane technologie nie tylko pozwolą dostarczać w 100% energię odnawialną, ale także zapewnią niezawodne źródło energii w bardzo konkurencyjnych cenach.”

– Juan Eduardo Vásquez, Kierownik Działu biznesowego i zarządzania energią, Colbún S.A.

Chile jest w tej chwili najszybciej rozwijającą się zieloną gospodarką w Ameryce Łacińskiej. Kraj ten wydaje się być idealnym ekosystemem — dostępnych jest tu ponad 260 alternatywnych źródeł energii, a większość zagranicznych inwestycji w regionie dotyczy czystych technologii. Chilijskie firmy, zachęcone świetną infrastrukturą oraz coraz bardziej przyjazną inwestorom polityką rządu, wykorzystują więcej czystej energii niż w jakiejkolwiek innej jurysdykcji na świecie.

O kopalni Minera Zaldívar – Zaldívar to kopalnia odkrywkowa i wspólne przedsięwzięcie firmy Barrick Gold Corp., największej firmy wydobywającej złoto z siedzibą w Toronto, oraz firmy Antofagasta Minerals — chilijskiego giganta przemysłu miedziowego. W 2017 roku w kopalni produkowano 103 000 ton katod dziennie. Flota zakładu jest stopniowo modernizowana i rozszerzana ze względu na to, że zakład oraz flota ciężarówek mają pojemność wynoszącą około 240 000 ton na dzień.

O firmie Colbún S.A. – Różnorodne portfolio źródeł energii odnawialnej oraz 3893 MW zainstalowanej mocy w Chile i Peru świadczą o tym, że firma Colbún S.A.angażuje się w sprawy wytwarzania energii oraz jej komercjalizacji.

O organizacji Copper Alliance® – Copper Alliance to sieć regionalnych centrów przetwórstwa miedzi i firm odgrywających w nich kluczową rolę. Jest ona odpowiedzialna za politykę i strategię oraz wspieranie międzynarodowych inicjatyw oraz działań promocyjnych. Siedziba znajduje się w Waszyngtonie. Organizacja posiada biura w czterech głównych regionach: Europa i Afryka, Azja, Ameryka Łacińska oraz Ameryka Północna. Programy i inicjatywy organizacji Copper Alliance są wdrażane w ponad 60 krajach poprzez biura regionalne i krajowe centra promocji miedzi.