• Skip to content
  • Miedź zrównoważona
    • Wskaźniki stowarzyszenia ICA
    • Okres eksploatacji miedzi
    • Poznaj ekspertów
  • Zrównoważony rozwój
  • Globalne szlaki
  • Najlepsze praktyki
    • Lepsza planeta
    • Lepsza gospodarka
    • Lepszy transport
    • Lepsze budynki
    • Lepsi ludzie
    • Lepsze zdrowie
  • Centrum uwagi

Welcome to Sustainable Copper!  Join our mailing list to receive sustainable news from the Copper Industry.


By submitting this form, you are consenting to receive marketing emails from: International Copper Association, 799 9th Street, NW, Washington, DC, 20001, http://copperalliance.org/. You can revoke your consent to receive emails at any time by using the SafeUnsubscribe® link, found at the bottom of every email. Emails are serviced by Constant Contact

Blog

Sprostanie zapotrzebowaniu na miedź w przyszłości

Czerwiec 5, 2019 by wpengine

Zapotrzebowanie na miedź nieustannie rośnie. Szacuje się, że wzrośnie ono nawet o 50% w ciągu kolejnych 20 lat — stanowi to część szerszego procesu. W raporcie „The Growing Role of Minerals and Metals for a Low Carbon Future” (Wzrost znaczenia surowców mineralnych i metali z punktu widzenia zmniejszenia emisji w przyszłości) opracowanym przez Bank Światowy w 2017 roku stwierdzono, że do roku 2050 zapotrzebowanie na metale w tym na miedź, wzrośnie dziesięciokrotnie, jeśli nastąpi znacząca zmiana w kierunku energii niskoemisyjnej.

Obecnie kilka długoterminowych trendów zwiększa zapotrzebowanie na miedź — nie ulegnie to zmianie w nadchodzących dekadach. Trendy te obejmują upowszechnienie urządzeń elektronicznych, rosnącą liczbę pojazdów elektrycznych (EV) na drogach, zwiększone wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz efektywność energetyczną — wszystkie te elementy wymagają znacznej ilości miedzi do prawidłowego funkcjonowania.

Czy dostępna jest wystarczająca ilość miedzi, aby sprostać zapotrzebowaniu? Obecnie globalne rezerwy miedzi wynoszą około 830 milionów ton (wg US Geological Survey [USGS], 2019), a roczne zużycie miedzi to 28 milionów ton. Według danych USGS od 1950 roku rezerwy miedzi utrzymywane są na poziomie wystarczającym średnio na 40 lat, a zasoby rudy — na ponad 200 lat. Obejmuje to rezerwy, odkryte i potencjalne rentowne złoża oraz nieodkryte jeszcze złoża, których istnienie zakłada się na podstawie badań geologicznych. Łączna ilość tych zasobów miedzi wynosi 5000 milionów ton (USGS, 2014 i 2017). Rezerwy nie są jedynym źródłem miedzi. Warto zauważyć, że obecnie 35% wykorzystywanej miedzi pochodzi z recyklingu, co znacznie obniża popyt na surowiec uzyskiwany poprzez wydobycie.

Dane stanowią wystarczający dowód. Dostępna ilość miedzi wystarczy, by sprostać obecnemu i przyszłemu zapotrzebowaniu — nawet jeśli szacuje się, że popyt na miedź wzrośnie w nadchodzących latach. Wytworzenie większej liczby odnawialnych źródeł energii i pojazdów elektrycznych będzie co prawda możliwe, jednak miedź musi być wykorzystywana w inteligentny i wydajny sposób. Aby tak się stało, wymagane będą inwestycje oraz pewność i stabilność polityczna.

Obecnie w przemyśle miedziowym dokonywane są znaczne inwestycje w innowacyjne i zrównoważone rozwiązania. Przeciętnie członkowie organizacji Copper Alliance® inwestują łącznie 20 miliardów USD rocznie w zrównoważony rozwój w poszczególnych obszarach, takich jak ochrona środowiska oraz zabezpieczanie własnych operacji. Niemniej jednak nie są to wystarczające środki. Mimo że przemysł może i powinien zrobić więcej, by miedź była wydobywana, wykorzystywana i poddawana recyklingowi w zrównoważony sposób, stabilność polityczna i ramy regulacyjne również muszą sprzyjać tego typu działaniom.

Według raportu Międzynarodowej Grupy Badań nad Miedzią (ICSG, International Copper Study Group) z 2017 roku miedź występuje w ponad 20 krajach na świecie, a jej największymi producentami są Chile, Peru, Chiny i Stany Zjednoczone. W związku z tym wydobycie miedzi nie jest zależne tylko od jednego kraju lub regionu, tak jak w przypadku innych surowców. Taka różnorodność zapewnia większą stabilność na rynku miedzi i obniża ryzyko przerwania dostaw tego surowca.

Niemniej jednak, aby miedź była wydobywana i przetwarzana w wydajny i zrównoważony sposób, stabilność produkcji miedzi w różnych regionach musi iść w parze z pewnością polityczną i stabilnymi warunkami dotyczącymi wydawania zezwoleń. Procesy dotyczące wydawania zezwoleń często spowalniają rozbudowę istniejących kopalni. Uproszczenie tych procesów i zwiększenie pewności politycznej będzie miało pozytywny wpływ w obliczu rosnącego zapotrzebowania na miedź.

Pewność polityczna i stabilne warunki dotyczące wydawania zezwoleń umożliwią także wdrożenie i przestrzeganie norm dotyczących ochrony środowiska przez producentów oraz zwiększenie zaangażowania społeczności.

W debacie na temat sprostaniu przyszłemu zapotrzebowaniu na miedź należy uwzględnić recykling i gospodarkę obiegową. Obecnie miedź jest poddawana recyklingowi w wysokim stopniu. Organizacja ICSG szacuje, że w 2016 roku niemalże 30% miedzi na całym świecie pochodziło z recyklingu. Dzięki swoim cechom miedź to surowiec obiegowy, który nie traci na jakości, jeśli zostanie użyty ponownie do innego celu. Poddawanie recyklingowi większej ilości miedzi nie tylko pomoże sprostać zapotrzebowaniu, lecz również sprawi, że przemysł stanie się bardziej zrównoważony, co pozwoli ograniczyć zużycie zasobów naturalnych planety.

Mimo że znaczne ilości miedzi są poddawane recyklingowi, branża produkcji miedzi może pójść o krok dalej. Potencjał recyklingu jeszcze nie został w pełni wykorzystany. To szansa, którą firmy w branży muszą wykorzystać. Pozwoli to zabezpieczyć ich własną działalność, a także osiągnąć bardziej zrównoważoną gospodarkę w perspektywie długoterminowej.

Mimo że wysoki poziom recyklingu i potencjał na zwiększenie jego zakresu w przemyśle miedziowym są imponujące, sam recykling nie wystarczy, aby sprostać zapotrzebowaniu i zagwarantować stabilne zasoby miedzi. Wydobycie miedzi będzie musiało być kontynuowane. Rozwiązanie umożliwiające sprostanie rosnącemu popytowi w zrównoważony sposób stanowi połączenie dwóch elementów — skuteczny i zrównoważony plan wydobycia wraz z odpowiednimi standardami dotyczącymi ochrony środowiska oraz wyższy poziom recyklingu pozwolą na wydajne wykorzystanie miedzi dostępnej na rynku.

Nawet jeśli zapotrzebowanie będzie nieustannie rosnąć ze względu na trendy konsumenckie i przemysłowe, stabilne zasoby miedzi sprawią, że nie zabraknie tego surowca. Niemniej jednak sposób wykorzystania zasobów i wydobycia miedzi zależy również od kilku innych czynników. Aby utrzymać stabilność zasobów w wydajny i zrównoważony sposób, przemysł musi dokonać inwestycji, które z kolei są zależne od stabilności politycznej. Nie oznacza to, że wyższy poziom recyklingu i przemysł opierający się w większym stopniu na modelu obiegowym nie są potrzebne. Oba składniki odgrywają kluczową rolę w zakresie długotrwałej stabilności i zrównoważonego rozwoju branży. W przypadku tych kwestii musimy kierować się holistycznym podejściem, aby przemysł miedziowy gwarantował rentowność i rozwijał się w odpowiedzialny sposób w nadchodzących latach.

Zdjęcie: Teck Resources.

Filed Under: Centrum uwagi

Europejski przemysł miedziowy odgrywa znaczącą rolę w walce z problemami środowiskowymi

Maj 14, 2019 by admin

Walka ze zmianami klimatycznymi i rozwój gospodarki obiegowej odegrają ważną rolę w zapewnieniu bardziej zrównoważonej gospodarki w przyszłości. Przemysł miedziowy poważnie traktuje to wyzwanie i jest liderem działań mających na celu lepsze zarządzanie wytwarzaniem miedzi oraz produktów ubocznych.

Walka ze zmianami klimatycznymi i rozwój gospodarki obiegowej odegrają ważną rolę w zapewnieniu bardziej zrównoważonej gospodarki w przyszłości. Przemysł miedziowy poważnie traktuje to wyzwanie i jest liderem działań mających na celu lepsze zarządzanie wytwarzaniem miedzi oraz produktów ubocznych.

Czytaj więcej:

  • Atlantic Copper
  • Aurubis
  • Boliden
  • KGHM
  • Metallo

Filed Under: Bez kategorii

Copper Mark — gwarancja odpowiedzialnej produkcji

Kwiecień 23, 2019 by admin

Członkowie stowarzyszenia International Copper Association (ICA) z dumą przedstawiają Copper Mark — nowy program gwarantujący odpowiedzialne wytwarzanie miedzi.

Cele programu

Opracowany z myślą o przemyśle miedziowym i we współpracy z tą branżą, program Copper Mark ma na celu pokazanie i zwiększenie wkładu przemysłu w zrównoważony rozwój w perspektywie długoterminowej. Obejmuje to ocenę wyników kopalni i rafinerii miedzi w oparciu o kryteria produkcji i weryfikację wydajności w ramach programu zgodności Copper Mark.

Dzięki znakowi Copper Mark podmioty inwestujące w produkcję miedzi oraz konsumenci miedzi będą mogli dokonywać świadomych wyborów w obrębie swoich łańcuchów dostaw, okazywać swoje wsparcie dla zaangażowanych dostawców, a także wnosić pozytywny wkład w zrównoważony rozwój.

Jak działa program Copper Mark?

Inspiracją dla programu Copper Mark były cele wyznaczone przez ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju. Program ten bazuje na kompleksowym podejściu do tego zagadnienia i zakłada rzetelną weryfikację praktyk stosowanych w zakładach produkcji miedzi, w tym w kopalniach, hutach i rafineriach. W odróżnieniu od wielu istniejących inicjatyw, które są zgodne z modelem „norma-audyt-certyfikacja”, program Copper Mark opiera się na ułatwieniu przepływu informacji na poziomie zakładu, praktykach w zakresie zarządzania ryzykiem i publicznym raportowaniu pozytywnych efektów wdrożonych działań.

Copper Mark jest dobrowolnym programem, do którego mogą przystąpić wszystkie podmioty z branży przemysłowej. Podmioty, które pomyślnie przeszły weryfikację, mogą wykorzystywać znak w swych publikacjach korporacyjnych, na fakturach, umowach itp. oraz rzecz jasna na wyrobach miedzianych. Obecność znaku wskazuje na zaangażowanie producenta w spełnianie wymogów branżowych norm zrównoważonego rozwoju w działaniach operacyjnych. Wprawdzie program został pierwotnie ustanowiony, sfinansowany i obsadzony przez ICA, już w pierwszym kwartale 2020 roku będzie on nadzorowany przez niezależny podmiot, zarządzany przez organizację zrzeszającą zainteresowane strony.

Pobierz jednostronną broszurę dotyczącą programu Copper Mark

Filed Under: Bez kategorii, Centrum uwagi

3 najważniejsze trendy związane z miedzią, które warto obserwować w 2019 roku

Luty 1, 2019 by admin

2Rok 2018 był świetnym rokiem dla czystej energii i mobilności. Oto kilka przykładów: Na konferencji COP24 poszczególne kraje zgodziły się na wdrożenie planu dotyczącego Porozumienia paryskiego. Unia Europejska wdrożyła inicjatywy mające na celu stworzenie europejskiego łańcucha dostaw akumulatorów. Stany Zjednoczone otrzymały środki w kwocie wynoszącej około 35 milionów USD na przeprowadzanie badań i opracowywanie innowacyjnych rozwiązań, które znacznie obniżyłyby zużycie energii w budynkach.[1]

W 2019 roku przemysł miedziowy będzie obserwował te kluczowe trendy.

1. Rosnące znaczenie pojazdów elektrycznych typu SUV

Source: BMW Concept iX3

Do niedawna pojazdami elektrycznymi były głównie małe samochody lub modele typu hatchback, lecz wraz z wprowadzeniem do sprzedaży modelu Tesla X producenci pojazdów zaczęli tworzyć serie pojazdów elektrycznych o większych rozmiarach. Po ogłoszeniu przez firmy, takie jak BMW, Audi i Volvo, planów dotyczących wprowadzenia do ich ofert co najmniej czterech nowych pojazdów elektrycznych typu SUV, przewiduje się, że rok 2019 będzie stał pod znakiem elektrycznych samochodów typu SUV[2]

Produkcja dodatkowych — i większych — pojazdów elektrycznych powoduje wzrost zapotrzebowania na miedź. Ilość miedzi wykorzystywanej do produkcji pojazdów elektrycznych zależy od rozmiaru akumulatora. W porównaniu do standardowego pojazdu elektrycznego, produkcja jednego SUV-a elektrycznego wymaga zużycia maksymalnie 100 kg (220,5 lbs) miedzi. Szacuje się, że do 2023 roku wartość globalnego popytu na miedź wyniesie 172 miliardy USD, a produkcja pojazdów elektrycznych pochłonie dodatkowe 600 000 ton miedzi.

Wsparcie ze strony rządów i publiczne inwestycje w powiązane technologie odgrywają kluczową rolę w zakresie rozwoju pojazdów elektrycznych. Trend ten można było zaobserwować w Ameryce Łacińskiej, gdzie kraje, takie jak Chile, nieustannie inwestują w technologie wspierające pozyskiwanie miedzi i produkcję pojazdów elektrycznych. Istotne zachęty i poparcie ze strony Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, które sprawuje władzę w Chinach, umacniają Chiny na pozycji lidera w zakresie energooszczędnych rozwiązań i technologii pojazdów ekologicznych. W raporcie organizacji Bloomberg New Energy Finance stwierdzono, że w 2017 roku po całym świecie jeździło 400 000 autobusów elektrycznych — z czego 99% w Chinach.[3] Dodatkowo w raporcie przedstawiono szacunkowe dane świadczące o tym, że Chiny wprowadzają do eksploatacji około 9500 autobusów elektrycznych co pięć tygodni — tyle, ile wynosi łączna liczba autobusów wchodzących w skład londyńskiej floty.

Dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu, wsparciu ze strony rządów i popytowi konsumpcyjnemu w 2019 roku produkcja i sprzedaż pojazdów elektrycznych typu SUV osiągnie rekordowe poziomy.

2. Globalna elektryfikacja

Według raportu World Energy Outlook rozwój elektryfikacji oznacza, że energia elektryczna zaczyna być wykorzystywana w zastosowaniach, które wcześniej opierały się wyłącznie na paliwach kopalnych, np. pojazdy lub systemy ogrzewania i klimatyzacji.[4] Poszczególne kraje odchodzą od konwencjonalnych źródeł energii, korzystając ze wsparcia zapewnianego przez ogromne inwestycje w energię niskoemisyjną w sektorze prywatnym. W 2018 roku wartość inwestycji w czyste źródła energii przekroczyła 300 miliardów USD po raz piąty z rzędu.[5] Przewiduje się, że w 2019 roku wartość ta osiągnie 300 miliardów USD po raz szósty z rzędu. Niemniej jednak organizacja Bloomberg New Energy Finance prognozuje, że problemy gospodarcze i polityczne w 2019 roku mogą wywrzeć negatywny wpływ na inwestycje w energię niskoemisyjną, lecz nie powstrzyma to jej rozwoju w miastach i społecznościach na całym świecie.

Chiny pozostają w samym centrum tej rewolucji energetycznej jako największy na świecie producent, konsument i inwestor w odnawialne źródła energii. Kraj ten zwiększa swoją zdolność w zakresie wytwarzania energii odnawialnej, a co za tym idzie — zwiększa jej wykorzystanie. Jego globalny wkład w rozwój wszystkich odnawialnych źródeł energii wynosi 36%.[6] W pierwszej połowie 2018 roku chińskie systemy oparte na energii wodnej, atomowej, wiatrowej, słonecznej i inne rozwiązania niewykorzystujące paliw kopalnych zaspokoiły ponad 25% łącznego zapotrzebowania na energię. Dzięki XIII Planowi Pięcioletniemu, który stawia odnawialne źródła energii na pierwszym miejscu, w 2019 roku Chiny pozostaną liderem w zakresie elektryfikacji.

Największą zaletą rozwoju elektryfikacji jest to, że niezbędna technologia już istnieje. Na przykład wysokowydajne pompy ciepła przekazują ciepło z jednego miejsca do drugiego, osiągając wydajność na poziomie przekraczającym 100%.[7] W raporcie amerykańskiego Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej przewidziano, że w połowie bieżącego stulecia do ogrzewania i klimatyzowania pomieszczeń w domach stosowanych będzie ponad 170 milionów pomp ciepła.[8] Przewiduje się, że w 2019 roku programy użytkowe będą kładły nacisk na przyspieszenie wdrożenia pomp ciepła do ogrzewania/chłodzenia wody i pomieszczeń.

W 2019 roku przemysł miedziowy będzie monitorował inwestycje mające na celu finansowanie działań w krajach rozwijających się. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ do 2030 roku ich mieszkańcy stanowić będą miliard nowych odbiorców energii elektrycznej.[9] W związku z tym, że niezbędna technologia już istnieje, zapewnienie pomocy tym krajom i zamieszkującej je klasie średniej zagwarantuje niski poziom emisji i zrównoważony rozwój.

3. Upowszechnienie zrównoważonego rozwoju w łańcuchach dostaw

Zrównoważona produkcja zaczyna odgrywać coraz bardziej znaczącą rolę w opinii konsumentów. Rok 2019 upłynie pod znakiem odpowiedzialności. Większość dużych firm, które są notowane w indeksie CAC 40, FTSE100, Dow Jones lub na innych najważniejszych giełdach, opracowało już kompleksowe systemy raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Niemniej jednak oczekiwania wobec tych firm wykraczają daleko poza coroczne raporty i portfele inwestycyjne.

Firmy produkujące sprzęt elektroniczny, producenci samochodów, najwięksi sprzedawcy detaliczni i inni kładą coraz większy nacisk na kwestie ochrony środowiska, wdrażając programy certyfikacji dostawców i zacieśniając proekologiczną współpracę w ramach łańcuchów dostaw. Firma Walmart stała się pionierem w tej dziedzinie już ponad dekadę temu, gdy w 2005 roku złożyła obietnicę obniżenia emisji spalin poprzez podwojenie wydajności swojej floty do 2015 roku. Ponadto w 2007 roku podpisała z dostawcami, takimi jak Proctor & Gamble, umowę dotyczącą sprzedaży mniejszych i wydajniejszych produktów. Możliwe, że w 2019 roku będziemy w stanie zaobserwować nowy poziom upowszechnienia takiego myślenia o łańcuchu wartości.

Po raz dziewiąty z rzędu globalna firma górnicza, Teck Resources, znalazła się w indeksie Dow Jones Sustainability World Index. Firma Teck wykorzystuje metody związane ze zrównoważonym górnictwem w pobliżu miejscowości Pica w regionie Tarapacá w północnym Chile. W fazie pierwszej projektu Quebrada Blanca (QB1) firma Teck zobowiązała się, że do 2030 roku zwiększy wykorzystanie energii odnawialnej do 100 MW, aby ograniczyć emisję ditlenku węgla. W fazie pierwszej projektu firma Teck nawiązała współpracę z firmą AES Gener S.A., która jest głównym producentem elektryczności w Chile. Celem przedsięwzięcia było zbudowanie elektrowni dostosowanej do czerpania zasilania z energii słonecznej, wiatrowej, wodnej i biomasy. Zgodnie z założeniem zakład ten miał posiadać moc wytwórczą na poziomie 21 MW i dostarczać 55 gigawatogodzin energii rocznie. W związku z tym, że firma Teck będzie kontynuowała te prace w ramach fazy drugiej (QB2), elektrownia słoneczna odegra znaczącą rolę w osiągnięciu celów firmy oraz zwiększenia odpowiedzialności ekologicznej w ramach łańcucha dostaw.

Wnioski

Rok 2019 stwarza ważne szanse dla czystej energii i przemysłu miedziowego. Miedź odgrywa kluczową rolę w rozwoju i wdrażaniu nowych technologii, które pozwolą uzyskać bardziej zrównoważoną gospodarkę, np. pojazdy elektryczne i globalna elektryfikacja. Dzięki wysokiej przewodności miedź znacznie zwiększa skuteczność elektryfikacji, co czyni ją niezbędnym składnikiem w zakresie opracowywania odnawialnych źródeł energii. Przemysł miedziowy przoduje również w przypadku zmiany w kierunku bardziej odpowiedzialnego łańcucha dostaw i recyklingu. Zmiana ta odgrywa ważną rolę dla wszystkich odbiorców i konsumentów. Gdyby nie pozyskiwano miedzi, nie mogliby oni korzystać z urządzeń elektronicznych, takich jak iPhone. Jesteśmy podekscytowani wyzwaniami, jakie przyniesie rok 2019, oraz faktem, że miedź będzie stanowiła ważną część poszczególnych rozwiązań.

[1] Department of Energy Announces $34 Million for Innovation Building Technologies Research and Development. (27 kwietnia 2018). Pobrano z https://www.energy.gov/articles/department-energy-announces-34-million-innovation-building-technologies-research-and

[2] Evarts, E. C. (2018, July 03). Evarts, E. C. (3 lipca 2018). 2019 is the year of the electric SUV. Pobrano z https://www.greencarreports.com/news/1117536_2019-is-the-year-of-the-electric-suv

[3] [3] Electric Vehicle Outlook 2018 | Bloomberg New Energy Finance. (b.d.). Pobrano z https://about.bnef.com/electric-vehicle-outlook/

[4] World Energy Outlook 2017. (b.d.). Pobrano z https://webstore.iea.org/world-energy-outlook-2017

[5] Clean Energy Investment Exceeded $300 Billion Once Again in 2018. (16 stycznia 2019). Pobrano z https://about.bnef.com/blog/clean-energy-investment-exceeded-300-billion-2018/

[6] PNN.com (31 lipca 2018). “China Leads the World in Renewable Energy Consumption.” Pobrano z http://www.cpnn.com.cn/xny/201807/t20180731_1082473.html

[7] Heat Pump Systems. (b.d.). Pobrano z https://energy.gov/energysaver/heat-pump-systems

[8] Gerdes, J. (30 lipca 2018). ‘Electrification of Everything’ Would Spike US Electricity Use, but Lower Final Energy Consumption. Pobrano z https://www.greentechmedia.com/articles/read/widespread-electrification-could-increase-u-s-electricity-consumption

[9] World Population Prospects – Population Division. (b.d.). Pobrano z https://esa.un.org/unpd/wpp/Publications/Files/WPP2017_KeyFindings.pdf

Filed Under: Centrum uwagi

Lepsze budowanie: przewodnik dotyczący miedzi w ekologicznym i zdrowym budownictwie

Październik 22, 2018 by admin

Jaki materiał może zostać wykorzystany w ekologicznym i zdrowym budownictwie na 128 różnych sposobów?

Miedź.

Tworzenie czystego, zrównoważonego świata rozpoczyna się od budynków. Na potrzeby inteligentnego, ekologicznego i zdrowego budownictwa powstało wiele imponujących i kreatywnych koncepcji, technologii i produktów. Wykorzystanie miedzi w zrównoważonych budynkach będzie miało pozytywny wpływ nie tylko na środowisko, ale również na stan zdrowia i samopoczucie ich mieszkańców.

 

Dowiedz się, jak można wykorzystać miedź w ekologicznym budownictwie

Mieszkańcy i właściciele odniosą znaczne korzyści dzięki ekologicznym i zdrowym budynkom skonstruowanym w oparciu o miedź, np. poprawa jakości powietrza i oszczędność wody. Dzięki nieograniczonemu cyklowi życia, właściwościom przeciwbakteryjnym, wysokiej przewodności elektrycznej i szerokiemu zakresowi zastosowań miedź można wykorzystać na 128 różnych sposobów do budowy budynków komercyjnych. Jej użycie pozwala spełnić jedną trzecią z ponad 420 punktów, cech i wymogów opisanych w specyfikacjach LEED w wersji 4 i WELL w wersji 1 oraz w normie ASHRAE 189.1.

The Copper Alliance® wydało przewodnik dotyczący kluczowej roli, jaką odgrywa miedź w budownictwie. Zawiera on informacje na temat wielu różnych zastosowań — od ładowania pojazdów elektrycznych po ochronę przed słońcem.

DOWIEDZ SIĘ, JAK MOŻNA WYKORZYSTAĆ MIEDŹ W EKOLOGICZNYM BUDOWNICTWIE — PRZECZYTAJ PEŁNĄ WERSJĘ PRZEWODNIKA

Filed Under: Centrum uwagi

Trzy kwestie dotyczące następnej generacji inteligentnych budynków

Wrzesień 24, 2018 by admin

Autor: Fleming Voetmann, stowarzyszenie International Copper Association.

Według raportu Global Status opracowanego przez ONZ w 2017 roku obecnie budynki są odpowiedzialne za 36% globalnego zużycia energii i 40% globalnej emisji ditlenku węgla. Aby osiągnąć cele klimatyczne ustalone w Paryżu, musimy promować inteligentne budownictwo oparte na energooszczędnych technologiach. Szerszym celem powinno być tworzenie inteligentnych społeczności i miast.

Aby umożliwić powstawanie nowych inteligentnych budynków, należy wziąć pod uwagę trzy kwestie:

1: Sztuczna inteligencja (AI): Zużycie energii w budynkach należy znacznie zmniejszyć. Oznacza to, że nie można już polegać na starych i sprawdzonych technologiach, takich jak termostaty, lodówki, żarówki i izolacja.

Wystarczy wyobrazić sobie, jak funkcjonowałyby inteligentne budynki, które wykorzystywałyby sztuczną inteligencję, aby dostosować się do potrzeb każdej osoby. Umożliwiłoby to przewidywanie ludzkich zachowań i czynników środowiskowych w celu zmniejszenia zużycia energii na potrzeby oświetlenia, doprowadzenia wody, ogrzewania i chłodzenia. Technologie te mogą zostać wdrożone w budynkach biurowych, szkołach, szpitalach, domach prywatnych i na lotniskach. Dostosowanie zapotrzebowania na wodę i energię w oparciu o nasze zachowanie stanowi gwarancję zmniejszenia kosztów energii.

Oprócz ogromnych oszczędności takie rozwiązanie poprawia również komfort użytkowników, właścicieli i dozorców budynków. Ponadto tego rodzaju technologia jest w stanie funkcjonować w tle, dokonując nieustannych usprawnień bez konieczności interwencji lub zmiany zachowania użytkowników.

2: Elastyczność i odpowiedź popytowa: Biorąc pod uwagę to, że w przyszłości cały świat będzie polegał na źródłach energii o zmiennej wydajności i energetyce rozproszonej, odpowiedź popytowa odgrywa coraz ważniejszą rolę w planowaniu zasobów miast. Odpowiedź popytowa w mikroskali jest już obserwowana, powoduje ona zmianę zachowań konsumentów w odniesieniu do użycia energii przy jej dużej dostępności, co może przełożyć się na obniżenie cen energii. W kilku obszarach w Stanach Zjednoczonych i Europie rozpoczęto już eksperymenty związane z odpowiedzią popytową, aby zapewnić odpowiednie zachęty ekonomiczne i efektywniej rozkładać pobór energii.

W inteligentnych budynkach przyszłości technologie takie będą także wykorzystywane w stacjach ładowania pojazdów elektrycznych, gdzie będą regulowały czas ładowania w zależności od cennika i zdolności wytwórczej sieci. Rozwiązania te można również wykorzystywać do pompowania wody, chłodzenia centrów danych, chłodnictwa spożywczego i wielu innych rozwiązań. Nie wszystkie odbiorniki mocy muszą pracować równocześnie w godzinach szczytu. Odpowiednie rozplanowanie ich pracy zapewni oszczędność pieniędzy konsumentom, pozwoli uniknąć niedoborów energii i zwiększy zakres optymalizacji sieci energetycznej.

3: Inteligentne budynki jako podstawa inteligentnych społeczności: Elektryfikacja ogrzewania, chłodzenia i transportu stanowi kluczową cechę inteligentnych budynków. Możliwości w zakresie stworzenia inteligentnej infrastruktury wykraczają daleko poza pojedyncze budynki i artykuły jednorazowego użytku. Miasta można podzielić na społeczności — a społeczności na pojedyncze budynki. Aby utworzyć inteligentne miasta, musimy skupić się na społecznościach i określić nowe sposoby współpracy, które pozwolą uzyskać synergię wielkoskalowych rozwiązań związanych z energią i odpadami.

Takie działania stwarzają zapotrzebowanie na nowe modele biznesowe. Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej muszą sprzedawać energię jako usługę i nie mogą skupiać się wyłącznie na zapewnieniu możliwie jak największej liczby kilowatogodzin. Ciepło przemysłowe lub ścieki pochodzące od jednego przedsiębiorstwa mogą zapewnić ogrzewanie i elektryczność całej społeczności. Na przykład w Hamburgu w Niemczech największy europejski producent miedzi, firma Aurubis, dostarcza ciepło neutralne pod względem emisji ditlenku węgla do nowych części miasta. Dzięki wykorzystywaniu tego ciepła miasto obniży poziom emisji CO2 o 20 000 ton, lub zaoszczędzi 160 milionów kilowatogodzin każdego roku.

Myślące perspektywicznie organizacje już opracowują odpowiednie rozwiązania. Firmy Apple, Facebook i Google planują odsprzedawać nadmiar ciepła pochodzącego z centrów danych. Niemiecka sieć supermarketów, Lidl, zbudowała stacje ładowania do pojazdów elektrycznych przy swoich sklepach w Irlandii. W Danii oczyszczalnie ścieków wytwarzają energię elektryczną poprzez gazyfikację ścieków i optymalizują proces pompowanie świeżej wody w oparciu o prędkość wiatru.

Oprócz szans zapewnianych przez technologię należy również wziąć pod uwagę podstawowe warunki globalne. Wzrost liczby ludności spowoduje problem związany z dostarczeniem każdemu człowiekowi podstawowych zasobów, takich jak bezpieczna żywność, woda pitna i wystarczająca ilość energii elektrycznej, przy równoczesnym zagwarantowaniu zrównoważonego rozwoju gospodarczego, społecznego i środowiskowego. Inteligentne miasta mogą stanowić odpowiedź na te wyzwania, a także zaoferować dobrą jakość życia swoim mieszkańcom. Niemniej jednak będzie to możliwe tylko w przypadku udoskonalenia kodeksów i norm budowlanych oraz opracowania odpowiednich przepisów, które zmuszą deweloperów do inwestycji w najnowocześniejsze technologie (oświetlenie, energooszczędne systemy HVAC itp.). Bez tego rodzaju działań kraje o rosnącej liczbie ludności pozostaną przy starych i niewydajnych technologiach — co będzie stanowiło przeszkodę na drodze do zrównoważonego rozwoju.

Podczas gdy świat zastanawia się, jak dostarczyć energię elektryczną kolejnemu miliardowi ludzi i ułatwić szybką urbanizację przeprowadzaną w zrównoważony sposób, Europa i Stany Zjednoczone muszą stawić czoła nieco innym wyzwaniom: Przestarzała i niewydajna infrastruktura budowlana. Efektywność energetyczna istniejącej infrastruktury budowlanej w Europie i Ameryce Północnej musi zostać zwiększona poprzez modernizację automatyki (zmniejszenie łącznego zużycia energii o 8–22% według raportu organizacji Buildings Performance Institute Europe) i wymianę urządzeń. Proces ten należy przeprowadzić w sposób reaktywny i proaktywny. Przeprowadzanie modernizacji po wystąpieniu awarii jest kosztowne, a duże wydatki ograniczają możliwość wdrożenia inteligentnej technologii. Stany Zjednoczone i Europa muszą inwestować w przyspieszoną modernizację budynków.

Niemniej jednak dobra wiadomość jest taka, że niezbędna technologia już istnieje. Inteligentne budynki stanowią podstawę inteligentnych miast i zrównoważonej przyszłości. Ich wdrożenie będzie wymagać zaangażowania inteligentnych osób oraz wspólnego opracowania odpowiednich przepisów, lepszych zachęt ekonomicznych i innowacyjnych rozwiązań. Kluczem do wykorzystania pełnego potencjału inteligentnych rozwiązań energetycznych jest nie tylko postęp techniczny, ale także nawiązywanie nowych relacji między innowatorami, władzami miast, administratorami budynków, właścicielami flot i mieszkańcami.

Przemysł miedziowy zobowiązuje się do dostarczania energii w celu budowania zrównoważonej przyszłości. Dane szacunkowe z raportu firmy Wood Mackenzie wskazują, że do 2035 roku będziemy potrzebowali o 43% więcej miedzi, niż zużywamy obecnie, z powodu udoskonalania odnawialnych źródeł energii i dążenia do efektywności energetycznej. Nowoczesny styl życia w coraz większym stopniu opiera się na miedzi. Odkąd Thomas Edison włączył pierwszą sieć energetyczną, znaczenie miedzi nieustannie rosło, a obecnie surowiec ten odgrywa kluczową rolę.

Filed Under: Bez kategorii, Centrum uwagi

  • Page 1
  • Page 2
  • Page 3
  • Next Page »
Copper Alliance Logo

Główna siedziba stowarzyszenia ICA

International Copper Association, Ltd.
799 9th St NW, Suite 1000
Washington, DC 20001, USA

Dane kontaktowe

Phone: +1 212-251-7201
Email: info@copperalliance.org

Copper Alliance® jest zarejestrowanym znakiem towarowym International Copper Association, Ltd. Wszelkie prawa zastrzeżone. ©Copyright 2018 International Copper Association, Ltd.
Polityka prywatności