European Sustainable Energy Week to coroczne, przewodnie wydarzenie poświęcone efektywności energetycznej i odnawialnym źródłom energii, które odbywa się na terenie całej Europy. W trakcie tego tygodnia wielu decydentów odbywa spotkania w Brukseli i państwach członkowskich lub uczestniczy w konferencjach internetowych, w ramach których omawiane są różnorodne zagadnienia. W tym roku po raz pierwszy jednym z głównych tematów tego wydarzenia była koncepcja gospodarki obiegowej.

Aby promować wydarzenie organizowane w ramach programu energetycznego pod hasłem „DecarbEurope”, Europejski Instytut Miedzi (ECI) przygotował dużą „kostkę reklamową”, którą umieszczono przy jednym z głównych miejsc spotkań. Kostka zawierała informacje na temat miedzi i jej wpływu na zrównoważoną przyszłość — surowiec ten jest ściśle związany z efektywnością energetyczną, odnawialnymi źródłami energii i produkcją pojazdów elektrycznych. Ponadto miedź jest materiałem o nieograniczonym cyklu życia, dzięki czemu może być poddawana nieustannemu recyklingowi bez utraty właściwości.

Unia Europejska przygotowuje się do zakończenia procesu legislacyjnego dotyczącego wszystkich aktów z pakietu „Czysta energia dla wszystkich” oraz realizacji zobowiązań w ramach pakietu „Gospodarka o obiegu zamkniętym”, w związku z czym nieustanne podkreślanie pozytywnych, obiegowych właściwości miedzi ma kluczowe znaczenie.

„Kostkę reklamową” będzie można zobaczyć w jednym ze znanych brukselskich parków przez cały okres letni. Po zakończeniu ekspozycji kostka reklamowa zostanie — zgodnie z duchem gospodarki obiegowej — przetworzona na wytrzymałe torby na zakupy.