Miedź przechodzi przez kilka etapów eksploatacji, od rudy w skorupie ziemskiej po długi okres użytkowania w produkcie końcowym, takim jak drut lub rura. Dowiedz się więcej na temat okresu eksploatacji tego zasobu odnawialnego.

Recykling miedzi
W ostatniej dekadzie ponad 30% rocznie zużywanej miedzi pochodzi z recyklingu. Na podstawie modelu globalnych zasobów i obiegu miedzi, opracowanego niedawno przez Instytut Fraunhofer, szacuje się, że dwie trzecie z 550 milionów ton miedzi wyprodukowanej od 1900 r. nadal jest w eksploatacji (Glöser, 2013 r.).

Wydobycie
Pierwotna produkcja miedzi zaczyna się od wydobycia rud miedzi. Istnieją dwa podstawowe sposoby wydobycia miedzi: kopalnie odkrywkowe i podziemne. Ze względu na rozprzestrzenienie miedzi na dużych obszarach we względnie niskich stężeniach, główną metodą wydobycia tego metalu jest górnictwo odkrywkowe.

Wytapianie i rafinacja
Po wydobyciu miedź jest przetwarzana na drodze jednego z dwóch procesów, pirometalurgicznego (na sucho) lub hydrometalurgicznego (na mokro). Wytapianie to proces podgrzewania i topienia rudy w celu ekstrahowania metali, takich jak miedź. Rafinacja oznacza dowolny proces zwiększający czystość metalu. Po zakończeniu procesu rafinacji czystość katody miedzianej wynosi zasadniczo 99,9%.
Wytwarzanie półfabrykatów
Podczas wytwarzania półfabrykatów miedź, wraz z oczyszczonym złomem, jest formowana w druty/pręty, rury, arkusze i taśmy do użytku na dalszych etapach łańcucha wartości.


Wytwarzanie produktu końcowego
Z miedzianych drutów/prętów, rur, arkuszy i taśm są wytwarzane produkty końcowe, które mogą być używane bezpośrednio przez klientów i firmy.
Faza użytkowania
Rocznie zużywa się niemalże 28 milionów ton miedzi. Większość miedzi wytwarzanej na całym świecie (70%) jest wykorzystywana w zastosowaniach elektrycznych / jako przewodnik oraz w komunikacji.

Czas użytkowania miedzi jest nieograniczony — nie ma końca okresu eksploatacji tego metalu. Ten odnawialny zasób można poddawać recyklingowi w nieskończoność, bez utraty jego właściwości.
Globalne szlaki
Miedź przechodzi daleką drogę, zanim stanie się produktem końcowym.