• Skip to content
  • Miedź zrównoważona
    • Wskaźniki stowarzyszenia ICA
    • Okres eksploatacji miedzi
    • Poznaj ekspertów
  • Zrównoważony rozwój
  • Globalne szlaki
  • Najlepsze praktyki
    • Lepsza planeta
    • Lepsza gospodarka
    • Lepszy transport
    • Lepsze budynki
    • Lepsi ludzie
    • Lepsze zdrowie
  • Centrum uwagi

Welcome to Sustainable Copper!  Join our mailing list to receive sustainable news from the Copper Industry.


By submitting this form, you are consenting to receive marketing emails from: International Copper Association, 799 9th Street, NW, Washington, DC, 20001, http://copperalliance.org/. You can revoke your consent to receive emails at any time by using the SafeUnsubscribe® link, found at the bottom of every email. Emails are serviced by Constant Contact

Wskaźniki stowarzyszenia ICA

ZRÓWNOWAŻONE POZYSKIWANIE MIEDZI

Wskaźniki stowarzyszenia ICA

Określanie naszego wkładu w zrównoważony rozwój

Poszczególni członkowie organizacji Copper Alliance® od lat udostępniają publicznie wskaźniki dotyczące zrównoważonego rozwoju. W 2011 r. członkowie organizacji Copper Alliance® podjęli decyzję, aby wspólnie przeanalizować te dane. Przeprowadzając takie działania w skali globalnej z udziałem stowarzyszenia ICA, branża może ustalić obszary analizy porównawczej i wspólnych działań. Stowarzyszenie ICA udostępnia te dane publicznie.

Dziewięć wybranych wskaźników jest zgodnych z wytycznymi Globalnej Inicjatywy Sprawozdawczej (Global Reporting Initiative), co zapewnia spójną, powszechnie uznaną metodologię raportowania. Udział w tym wspólnym przedsięwzięciu jest dobrowolny, a w 2017 r. uczestniczyły w nim 24 podmioty. Reprezentują one około 40–50% rocznej produkcji miedzi na świecie.

Firmy uczestniczące

Uczestnicy przedsięwzięcia ocenili swoją wydajność na podstawie wybranych wskaźników. W szacunkach udział wzięły następujące firmy:

logo-1
logo-2
logo-3
logo-5
Boliden
Codelco
Collahuasi
Diehl
Freeport
Glencore
Grupo
halcor
KGHM
lafarga
metallo
mitsubishi
montanwerke
nexans
Pan
revere
rio-tinto
Sumitomo
Teck
Wieland

Pomiary w trzech sektorach

Zanim uzyskany zostanie końcowy produkt zawierający miedź, musi ona zostać poddana wielu etapom przetwarzania. Pierwszy z nich to wydobycie. Zajmujące się tym firmy, które wzięły udział w przedsięwzięciu, wytwarzają około osiem milionów ton rud i koncentratów rocznie. W drugim etapie, produkcji miedzi rafinowanej, uczestniczą firmy rocznie wytapiające i przetwarzające około dziewięć milionów ton rud, koncentratów i odzyskanych materiałów na katody, płyty i wlewki. Trzecią kategorię stanowi wytwarzanie, w ramach którego firmy przekształcają rocznie około cztery miliony ton rafinowanej miedzi na półfabrykaty i produkty, takie jak

placeholder

Wielkość światowej produkcji miedzi w 2016 r. przedstawiona za pomocą wskaźników SD

Podczas obliczania tych wskaźników ilość miedzi nie jest liczona dwu- czy trzykrotnie wraz z przemieszczaniem się wzdłuż łańcucha produkcyjnego. Oznacza to, że wskaźniki te charakteryzują 10–11 milionów niepowtarzalnych ton miedzi rocznie, co stanowi około 40% rocznego zużycia miedzi na świecie.

Fakty i liczby

EMISJA CO2
ENERGIA
WODA
DYSTRYBUCJA
INWESTYCJE
ZATRUDNIENIE
BEZPIECZEŃSTWO
ZRÓWNOWAŻONA SPRAWNOŚĆ
EMISJA CO2

W 2016 r. zaobserwowano wzrost emisji CO2, lecz członkowie organizacji Copper Alliance® podejmują działania mające na celu jej zmniejszenie. Zobowiązują się do przejścia w 100% na zasilanie zakładów z odnawialnych źródeł energii oraz do poszukiwania sposobów na ograniczenie zużycia paliw i energii poprzez innowacyjną technologię.

Przeczytaj więcej
Wzrost emisji jest skutkiem kumulacji różnych czynników, w tym zmian w sieci przesyłowej w krajach, w których firmy członkowskie prowadzą działalność, zmniejszenia efektywności w wyniku zmniejszonej produkcji, wydłużania i pogłębiania szybów transportowych wraz z czasem eksploatacji kopalni oraz obniżania klasy rud eksploatowanych przez kopalnie.

Więcej informacji na temat źródeł tych emisji oraz możliwości obniżenia ich wielkości w branży znajduje się w dokumencie stowarzyszenia ICA Profil środowiskowy miedzi.

ENERGIA

Energochłonność wzrosła w 2016 r., jednak energia potrzebna w fazie produkcji w cyklu trwałości miedzi jest często kompensowana w fazie użytkowania. Większość, tj. 70%, miedzi trafia do końcowych zastosowań elektrycznych, ponieważ jest to najbardziej wydajny, nieszlachetny przewodnik ciepła i energii elektrycznej. Miedź w instalacjach elektrycznych może przynieść oszczędności w całym okresie eksploatacji wynoszące od 100 do 7.500 ton emisji CO2 i zaoszczędzić użytkownikom od 25 000 do 2,5 miliona dolarów w formie obniżonych kosztów energii [źródło].

Przeczytaj więcej
W 2016 r. nastąpił wzrost energochłonności z kilku powodów, w tym spadku przepustowości spowodowanego zmniejszonym popytem, dłuższych i głębszych tras przesyłu oraz stałego spadku klasy rudy w istniejących zasobach kopalnianych. Wiele czynników, takich jak wiek kopalni, gatunek rudy, techniki i technologia wydobywcza, ma wpływ na energochłonność. Członkowie stowarzyszenia Copper Alliance® działają na rzecz poprawy poziomu swojej energochłonności. Może to być tak proste, jak prowadzenie audytów energetycznych w celu znalezienia możliwości oszczędności lub zainwestowania w nowe energooszczędne urządzenia, takie jak instalacja nowego koncentratora w kopalni Cerro Verde firmy Freeport MacMoRan.

WODA

W 2016 r. woda pobierana ze źródeł pierwotnych była wykorzystywana średnio co najmniej dwukrotnie przed opuszczeniem zakładów produkcyjnych. Badani członkowie Copper Alliance® wykazują ciągły pozytywny postęp w zakresie ilości wody, którą są w stanie poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać podczas produkcji miedzi.

Przeczytaj więcej
Fantastycznym przykładem kroków podejmowanych przez firmy w celu zmniejszenia ilości zużywanej przez nie wody słodkiej jest nowy zakład odsalania w kopalni BHP Escondida.
ICA zachęca wszystkich swoich członków z branży wydobywczej do korzystania z praktycznego przewodnika po sprawozdawczości wodnej opracowanego przez ICMM.

DYSTRYBUCJA
 

Średnio członkowie Copper Alliance® objęci badaniem zasilają rocznie gospodarkę światową sumą 115 miliardów dolarów. W 2016 r. 95% przychodów zostało rozdzielone w formie wynagrodzeń, kosztów operacyjnych, finansowania i inwestowania w rozwój społeczności lokalnej.

INWESTYCJE

Członkowie Copper Alliance®, wśród których przeprowadzono ankietę, inwestują średnio 20 miliardów dolarów rocznie, aby zwiększyć swój wkład w zrównoważony rozwój. Obejmuje to wydatki na ochronę środowiska i poprawę bezpieczeństwa eksploatacji.

Przeczytaj więcej
Sprawdź znaczące inwestycje BHP w zrównoważone działania w zakładzie odsalania w kopalni Escondida, na przykład w kontekście skali tych inwestycji.

ZATRUDNIENIE

Badani członkowie Copper Alliance® zatrudniają średnio ponad 323 000 osób w ujęciu rocznym. Nie obejmuje to setek tysięcy miejsc pracy stworzonych przez gałęzie przemysłu wykorzystujące miedź. Szacuje się, że w Chile, gdzie wydobywa się 30% światowych zasobów miedzi, na każde miejsce pracy w kopalni miedzi przypada 3,7 miejsc pracy utworzonych w innych sektorach gospodarki.

Przeczytaj więcej
Kompleksowa ocena społeczno-gospodarczego wpływu górnictwa miedzi na zatrudnienie w Chile znajduje się w niniejszej analizie z 2017 r..

BEZPIECZEŃSTWO

W latach 2013 i 2014 Copper Alliance® świętowało skokową zmianę wskaźnika urazów wśród przebadanych członków. Znaczące inwestycje w sprzęt i szkolenia, jak również ogólnobranżowe stosowanie certyfikacji OHSAS 18001 (bezpieczeństwo przemysłowe i ochrona zdrowia) przyczyniły się do postępu w zakresie tego wskaźnika.

Przeczytaj więcej
Jednak wyposażenie bezpieczeństwa i warunki pracy mogą jedynie zapobiec ograniczonej liczbie urazów – kolejnym wyzwaniem jest zmiana zachowania. Kolejna zmiana skokowa będzie wymagała czasu i wysiłku ze strony firm i ich pracowników poprzez skupienie się na bezpieczeństwie opartym o zachowania. Wielu członków Copper Alliance® uczestniczy w głównym nurcie dialogu ICMM na temat bezpieczeństwa, w którym branża współpracuje w celu osiągnięcia zerowej szkodliwości.

ZRÓWNOWAŻONA SPRAWNOŚĆ

Większość członków Copper Alliance publikuje raporty na temat zrównoważonego rozwoju. Należy pamiętać, że niektóre firmy są własnością prywatną i nie są prawnie zobowiązane do publikowania raportów o zrównoważonym rozwoju.

 

Więcej informacji na temat sposobu obliczania wskaźników znajduje się w dokumencie do pobrania dotyczącym metodologii.

POBIERZ INFORMACJE O METODOLOGII

Globalne szlaki

Przemysł miedziany wywiera różnorodny, globalny wpływ na środowisko.

Poznaj wpływ przemysłu miedzianego na środowisko
Copper Alliance Logo

Główna siedziba stowarzyszenia ICA

International Copper Association, Ltd.
799 9th St NW, Suite 1000
Washington, DC 20001, USA

Dane kontaktowe

Phone: +1 212-251-7201
Email: info@copperalliance.org

Copper Alliance® jest zarejestrowanym znakiem towarowym International Copper Association, Ltd. Wszelkie prawa zastrzeżone. ©Copyright 2018 International Copper Association, Ltd.
Polityka prywatności